Mostar Nerede? Mostar’a Nasıl Gidilir?

0
2830

Kültürel gezilerimizin vazgeçilmez noktalarından biri olan tarihi Mostar Köprüsü’yle karşınızdayım.

Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek’in Mostar şehrini tam ikiye bölen Neretva Nehri üzerindeki tarihi bir mirastır.

Mostar, Bosna-Hersek

Geceleri ışıl ışıl görüntüsüyle ziyaretçilerini büyüleyen bu tarihi köprüyü dilerseniz daha yakından tanıyalım.

Avrupa ükelerinin vazgeçilmez yerlerinden birisi kuşkusuz Balkanlarda yer alan Bosna-Hersek‘tir. Şehrin günydoğusunda yer alan Mostar, Hersek bölgesinin en büyük şehridir. Mostar, Adriyatik limanlarıyla Bosna-Hersek’in iç bölgeleri arasında geçiş güzergahı konumuna sahiptir.

Mostar’ın en önemli tarihi yapılarından biri kuşkusuz Mostar Köprüsü’dür. Orijinal köprü 1566 yılında Mimar Hayrettin tarafından inşa edildi. 9 Kasım 1993’te Boşna-Hırvat Savaşı sırasında yıkılıncaya dek 427 yıl kullanıldı. Yüzyıllar boyunca Bosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan bu köprü aynı zamanda şehrin Müslüman ve Hırvat kesimini de birbirine bağlıyordu.

Mostar, Bosna-Hersek

Köprü 23 Temmuz 2004‘te yeniden inşa edilmeye başlandı ve çalışmalar sırasında orijinal modele sadık kalındı. 30 metre uzunluğundaki, 24 metre yüksekliğindeki köprü 2005’te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

Mostar Köprüsü, cesur sporcular tarafından yıllarca bir atlama platformu olarak kullanıldı. Geleneğe göre şehrin erkekleri,nişanlılarına cesaretlerini ispatlamak için düğün öncesinde bu köprüden atlarlardı.

Doğacığım biz atlamayalım ama şu güzelim köprüden bir geçelim dediğinizi duyuyorum ve hemen bu eşsiz şehre ve şehrin en önemi eserlerinden biri olan Mostar Köprüsü’ne nasıl gideceğinizi yazıyorum.

Mostar’a Nasıl Gidilir?

Mostar'a Nasıl Gidilir? Bosna Hersek

Mostar’a Türkiye’den hava yolunu kullanarak aktarmalı olarak ulaşım sağlamak mümkün.

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna üzerinden ya da aktarmalı olarak farklı Avrupa kentlerinden şehre ulaşılabiliyor. Mostar Havalimanı’na maalesef direkt uçuş bulunmuyor.

Hırvat Havayollarının İstanbul-Zagreb aktarmalı uçuşu ile alternatif bir Mostar yol haritası çizebilirsiniz. Bekleme süresiyle birlikte yaklaşık 7 saatlik bir yolculuğun ardından Mostar Havalimanı’ndasınız.

Şehir merkesine gitmek için taksi ve araç kiralama seçenekleriniz bulunuyor. Taksi ile 10 dakikada şehrin içindesiniz. Yolculuk yaklaşık 6-7 euro tutuyor şimdiden söyleyeyim. 7 saat yolculuk çokmuş yok mu başka bir yolu, zamandan tasarruf edelim Doğacığım diyenler için; İstanbul-Saraybosna uçak biletinizi almanızı ve Saraybosna’dan karayoluyla veya trenle Mostar’a geçmenizi öneriyorum.

Ayrıca Bosna Hersek, Türk Vatandaşlarından vize istemiyor.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanından ve Pegasus Hava Yolları’nın ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Saraybosna’ya direkt uçuşu bulunurken yolculuk yaklaşık 1 saat 55 dakika sürüyor. Saraybosna Havalimanı, şehir merkezine 9 km uzaklıkta bulunuyor. Taksi ya da araç kiralayarak şehir merkezine ulaşım mümkün.

Saraybosna-Mostar karayoluyla 129 km mesafede. Bu güzergahta yolculuk özel araçla 2 saat 5 dakika sürüyor. Saraybosna Otobüs Terminali’nden saat başı kalkan otobüslerle Mostar’a yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Otobüs bilet ücreti ise yaklaşık 10€.

Saraybosna’dan Mostar’a en ucuz toplu ulaşım seçeneği ise tren. Mostar’a ulaşım 1 saat 50 dakika sürüyor, bilet ücreti ise yaklaşık 5-6 € .

Şehirler arası ulaşımda taksiler de kullanılmakta. Biraz pahalı bir ulaşım seçeneği olsada seçenek seçenektir deyip onu da ekliyorum. Taksilerin ortalama fiyatı ise 85-100€.

Doğacığım biz kendi aracımızla seyahat etmek istiyoruz diyenler için; İstanbul’dan Avrupa Otoyolu/O-3 ile Mostar’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan sınırından transit vize de almanız gerekiyor. Yaklaşık 17 saatlik süren yolculuğun sonunda artık Mostar’dasınız.

Mostar’da Gezilecek Yerler

Doğacığım sonunda geldik nereleri gezelim görelim diyenler için hemen listeliyorum:

  • Anlat anlat bitiremediğim Mostar Köprüsü
  • Köprünün yanındaki Eski Köprü Müzesi
  • Şehrin Osmanlı mimarisinden kalan Muslibegovica Evi
  • Hersek Tarih Müzesi
  • Şehrin merkezinde yer alan Koski Mehmet Paşa ve Karadjoz Bey Camileri

***

Bu yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şehirde daha detaylı gezmek için diğer yazıları da okumayı unutmayın. Hoşçakalın, seyahatle kalın….

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız