Sadece Tekne ile Keşfedebileceğiniz Birbirinden Güzel Koylar

0
745
İngiliz Koyu

Keşfedilmeyi bekleyen gizemli koyların büyüleyici dünyasına hoş geldiniz! Ülkemizin zengin kıyı şeridi, sadece tekneyle gidilebilen birçok saklı cenneti barındırıyor. Bu koylar, turkuaz suları, beyaz kumları ve çevresini saran doğal güzellikleriyle hayranlık uyandırıyor. Tekneyle yolculuk yapmak, bu koyların sırrını keşfetmek ve denizin kollarında huzuru yakalamak için mükemmel bir fırsat. Burada sizi bekleyen macera dolu yolculukla, unutulmaz anlar biriktirebilirsiniz. İşte sadece tekne ile ulaşılabilen bazı koylar:

1 – Armutlu Su Koyu, Datça

Strabon’un ‘Tanrı uzun yaşamasını istediği kullarını buraya gönderir’ dediği Datça’nın en cennet koylarından biri. Berrak ve temiz denizi, sakin atmosferinden ötürü buraya Akvaryum Koyu da deniyor. Uygun hava koşulları olduğu takdirde gece de bölgede konaklamanız mümkün. Kıyıları çam ağaçları ile kaplı olan Armutlu Su Koyu, görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. 

2 – İngiliz Koyu, Gökova Körfezi

İngiliz Koyu

Doğal güzellikleri ile ünlü bu koy, çevresini saran yeşil ormanlar ve turkuaz denizi ile muhteşem bir manzaraya sahip. Koy, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip. Ziyaretçilere güneşlenme, şnorkelle dalma ve yüzme için uygun ortam sağlıyor. Ayrıca etrafında keşif yapabileceğiniz birçok doğal güzellik ve kamp alanları da bulunuyor. İngiliz Koyu, Gökova Körfezi’ndeki doğal güzellikleriyle tatilcileri cezbeden bir destinasyondur.

3 – Büyük Çatı Koyu – Küçük Çatı Koyu, Muğla

Büyük Çatı ve Küçük Çatı koyları Muğla’da doğayla denizin kucaklaştığı yerde, Gökova Körfezi kıyısında bulunan limanda adeta bir S çiziyor. Muhteşem bir doğal liman olan bu iki koyun kara yolu ile bağlantısı olmaması insan eliyle bozulmaması ve korunması üzerinde büyük rol oynuyor. Hem büyük hem de Küçük Çatı Koyu aynı anda en fazla 2 tekneye ev sahipliği yapabiliyor. Bu yüzden zaman zaman halk tarafından “Günlük Koy” olarak da adlandırılıyor. 

4 – Okluk Koyu, Gökova

Okluk Koyu

Muğla ilinin Gökova Körfezi’ne bağlı olan Okluk Koyu, muhteşem doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ön plana çıkıyor. Turkuaz renkteki denizi, çevresindeki yeşilliklerle büyüleyci bir manzara sunuyor. Okluk Koyu, denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için harika bir destinasyondur. 

5 – Fırnaz Koyu, Kalkan

Fırnaz Koyu

Fırnaz Koyu, Yeşilköy mevkiinde yer alıyor. Deniz keyfi yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir koy. Ayrıca Fırnaz Koyu içerisinde çamur banyosu yapabileceğiniz ufak bir plajı var. Fırnaz Koyu’na kadar gitmişken şifalı çamurdan cildinize sürmeyi ihmal etmeyin.

6 – Kızkumu Koyu, Marmaris

Kızkumu Koyu

Eşsiz güzellikteki bu koy, adını sıradışı özelliğinden alıyor. Denizin sığ olduğu bölgede, incecik kumlar üzerinde yürüdüğünüzde, kumun kaygan yapısından dolayı sanki üzerinde yürüyebiliyormuş gibi bir verir. Bu etkileyici doğal fenomen sebebiyle koy, Kızkumu olarak adlandırılıyor. Kızkumu, Marmaris’in popüler mekanlarından biri.

7 – Gökgemile Koyu, Fethiye

Gökgemile Koyu ıssızlığın ortasında her yanı ağaçlarla kaplı iki yeşill burun arasında Akdeniz’e doğru uzanıyor. Tur teknelerinin pek uğramadığı bu koy sakin bir koy olarak karşımıza çıkıyor. Bu huzur verici koyda demirlemek, sakin bir tatil geçirmeniz için ideal bir durak.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız