Brugge Gezi Rehberi

0
152

Zarafetiyle Zamanı Durduran Şehir: Brugge

Akşamüzeri kızıla çalan güneş ışıkları kanalın sularına aksediyor ve şehre daha sakin, daha duru bir hava katıyor. Günün tatlı yorgunluğu, hem sizin hem de yüzlerce yıl görüp geçirmiş katedralin üzerine çöktü bile. Kolay değil, avuç içi kadar da olsa bir şehri boydan boya gezdiniz. Gerçi öyle lezzetli çikolatalar, waffle’lar yediniz ki bir bu kadar daha yürüseniz de tamamını eritemezdiniz.

Saati Orta Çağ’da durdurmuş, kartpostal kadar güzel bir şehir Brugge. Batı Flandre kıyılarının kendine özgü mutfağı ve eşsiz manzaraları bu şehri gelip görmek için yeterli sebepler ama buz gibi bir Belçika birası içip hayata huzur dolu bir mola vermek paha biçilemez…

Brugge’de Gezilecek Yerler

brugge

Aşağıdaki panelden otobüs ve uçak bileti sorgulayabilirsiniz.

Brugge’de ilk gezilecek yer şehrin birbirinden güzel manzaralara gebe sokakları ve Grote Markt elbette. Gotik ve otantik birçok binanın önünden geçerken sayısız dantel ve çikolata dükkanı size nerede olduğunuzu bir an olsun unutturmayacak. Şehri dolaşmaya daha az vakit ayırıp, müzeleri ve tarihi yerleri görmek için fayton turları size vakit kazandırabilir.

Elbette her turistik turun, bir maliyeti bir bedeli var. Fayton turlarından daha ekonomik bir seçenek ise kanalda yapacağınız Brugge kanal turları. Sakin sularda yol alırken şehre ismini veren sayısız köprüyü, nergislerle bezenmiş bahçeleri ve şehrin genelini kısa zamanda dolaşma şansını yakalayabilirsiniz.

brugge

Brugge’e aşina olduktan sonra ilk uğramanız gereken yer Groeningemuseum. Flaman sanatının öncüleri Van Eyck ve Gerard David eserlerini görebileceğiniz müze, şehrin tarihi dönemde sanata büyük yatırım yapabilecek kadar zengin olduğunun en büyük kanıtı.

Groeningemuseum sonrası bana göre şehirdeki en eğlenceli yeri olan Historium Müzesi’nin kapısını aşındırmanın vakti geldi. Burası tamamen interaktif bir müze, şehrin kuruluşunu izlerken bir anda başınızdan aşağı samanların dökülmesi gibi birçok sürprizle sizi şaşırtıyor. Şehrin en kalabalık olduğu hafta sonlarında ya da yılbaşı zamanı bu müzeye bilet bulmak güçleşiyor, o yüzden şehre gelmeden online olarak bilet almakta yarar var.

Brugge’de Ne Yenir?

waffle

Önceki yüzyıllarda liman kenti olarak geçimini sağlayan Brugge’de deniz mahsullerinin her türünü, özellikle midyeleri denemelisiniz. Bu bölgenin en meşhur içeceği ise bira. Civarda 300’den fazla yerel bira üreticisi var. Bira patates ikilisi Avrupa’nın her oldukça fazla tüketiliyor ama Brugge’de patates kızartması siparişini verecekseniz, “Belgian fries” demeniz gerekiyor. Belgian fries’ın farkıysa domuz yağında kızartılmış olması. Bu konuda hassasiyetleriniz varsa, sipariş vermeden önce garsona kulanılan yağı ya da malzemeyi sormanızı öneririm.

Tatlı düşkünlerinin rüyalarına girecek lezzette waffle’a da midenizde yer bırakın. Kokusuyla başınızı döndüren Belçika çikolatasından yaptıkları waffle tek kelimeyle efsane.

Brugge’den Ne Alınır?

brugge

Bu kadar övmüşken ve tadı damağınızda kalmışken elbette bolca çikolata alın. Bazı butik çikolatacılar, bu eşsiz lezzete yemeye kıyamayacağınız sanat eseri sayılabilecek şekiller veriyorlar. Tabii bunları yolculuk sırasında muhafaza etmek çok kolay olmayabilir. Hediye için yolda kırılmayacak paket çikolatalara yönelebilirsiniz.

Şehrin bir diğer meşhur ürünü ise dantelleri. Özellikle anneleri çok memnun edecek, örnekler çıkarılabilecek danteller de Brugge’den alınacak güzel hediyeler.

Brugge’e Nasıl Gidilir?

brugge

Oldukça küçük ve turistik bir şehir olan Brugge’e direkt uçak seferi bulunmuyor. Belçika uçak bileti satın alırken Brugge’e en yakın şehir olan Brüksel’e uçabilir, buradan trenle yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla Brugge’e ulaşabilirsiniz. Brüksel’den gün içinde yarım saatte bir Brugge trenleri kalkıyor.

Brugge’de Fiyatlar Nasıl?

Aşağıdaki infografikten temel bazı kalemler için Brugge ve İstanbul için pahalılık kıyaslamasını görüntülüyebilirsiniz. Fiyatlar ortalama değerler olup, infografik sadece fikir vermesi için oluşturulmuştur. Güncel Euro – TL kurları değişebilir. Sağ sütundan en güncel kur değerlerine de ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı kıyaslama yapabilmek için https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Belgium&country2=Turkey&city1=Brugge&city2=Istanbul&tracking=getDispatch adresini kullanabilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here