Çocukların İçindeki Kaşifi Çıkaracak Kitap Önerileri

0
758

Hayatı yeni öğrenen ve hayal dünyaları ile sınır tanımayan çocukların içlerindeki keşfedilmemiş duyguları ortaya çıkarmak için yaratılan çocuk kitapları ilginç öyküleri ile öne çıkıyor. 

Özellikle seyahat, keşif ve yolculuk temalı çocuk kitaplarını okuyan minik kitapseverler hayallerinde yeni dünyalara yelken açıyor. Okudukları birbirinden ilginç hikayelerle çocuklar hem eğlenirken hem de içlerindeki kaşif ruh ortaya çıkıyor. 

Her yaş grubuna özel olarak yazılan bu kitaplar hitap ettiği yaş grubunun anlayabileceği kapasiteye uygun biçimde tasarlanıyor.

Siz de çocuğunuzun içindeki farklı duyguları canlandırmak için kitap önerileri arıyorsanız makalemizdeki başlıklara göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz. 

Yalnızca çocukların değil anne babaların da ilgiyle okuduğu bu gezgin hikayelerini dilerseniz ailecek yapacağınız okuma saatlerinde değerlendirmek üzere de tercih edebilirsiniz.

Çocukların İçindeki Kaşifi Çıkaracak Kitap Önerileri

1) Şeker Portakalı, Jose Mauro De Vasconcelos

Dünyanın en bilinen ve en çok okunan çocuk kitapları arasında yer alan Şeker Portakalı, eserin kahramanın Zeze’nin zengin hayal gücünü konu alıyor. 

Brezilyalı yazar De Vasconcelos tarafından 1968 yılında orijinal dilinde Portekizce olarak kaleme alınan kitap o tarihten bugüne kadar dünyanın dört bir yanından hem genç hem de yetişkinleri etkilemeye devam ediyor. 

Yaramaz bir çocuk olan Zeze’nin başından geçen olayların hayal dünyasını nasıl geliştirdiğini konu alan Şeker Portakalı, çocuğunuzun ufkunda yepyeni sayfalar açarken farklı dünyalara adım atmasını da sağlayacak bir kitap olarak raflarda yerini alıyor. 

Çocuklarınıza kitap okumanın faydalarını aşılamak istiyorsanız Vasconcelos’un Şeker Portakalı ilk alternatiflerden birisi olabilir.

2) Balonla Beş Hafta, Jules Verne

Ünlü Fransız yazar Jules Verne’nin ilk romanı olmasına rağmen klasikler arasına girmeyi başaran Balonla Beş Hafta, bir kaşifin öyküsünü konu alıyor. 

Yolculuklar ve seyahatler üzerine kitaplar okumaktan hoşlanan çocuklarınız için tercih edebileceğiniz bu eserde, sıcak hava balonu ile yolculuğa çıkan Doktor Fergusson’un başından geçen serüvenlere tanık olabilirsiniz. 

Gerçekçi üslubu ile sizi adeta içine çeken romanı okuyarak hiç bilmediğiniz coğrafyalarda yolculuk yapabilir, okyanusları aşabilirsiniz. 

Çocuklarınızın hayal dünyasını genişletecek ve içlerindeki kaşif ruhunu ortaya çıkaracak Balonla Beş Hafta romanını, minik kitap kurtları için seyahat içerikli kitap önerileri arasında ilk sıralara koyabilirsiniz.

3) Uzaya Seyahat, Marnie Willow

Çocuklarınız için dünyanın dışına yapılan yolculukları konu eden kitaplar alarak onların uçsuz bucaksız hayal dünyalarının kapılarını daha çok genişletmelerine yardımcı olabilirsiniz

Marnie Willow tarafından kaleme alınan Uzaya Seyahat kitabını seçerek bu yönde bir adım atabilirsiniz. Bu sefer bir uzay macerasının içinde kendini bulacak olan çocuklarınız, kitabın kahramanları Esin ve Ege ile birlikte yeryüzünün sınırlarını aşan bir yolculuğa çıkacak. 

Uluslararası Uzay İstasyonu’na seyahat etmeye hazırlanan kitabın kahramanları bu süreçte pek çok maceraya atılmayı da ihmal etmiyor. Kitap meraklısı miniklerin sınırları olmayan bir hayal dünyasına geçiş yapmalarını sağlayacak Uzaya Seyahat kitabı çocuklarınızın içinde yepyeni duygular uyandırabilir.

4) 80 Günde Devriâlem, Jules Verne

Listede birden fazla kitabıyla kendine yer bulan yazarlardan olan Jules Verne’nin en bilindik seyahat yapıtlarından bir diğeri de 80 Günde Devriâlem’dir. 

Dünya’yı gezmek üzere yola çıkan romanın kahramanı Phileas Fogg’un 80 gün süren bu iddialı yolculuğu sırasında başına gelen olayları konu alan başyapıt, çocuklar tarafından büyük bir ilgiyle okunuyor. 

1873 yılında Fransızca olarak kaleme alınan kitap, macera dolu konusu ile çocuğunuzun yeni yerler keşfetme arzusunu kamçılayan eserler arasında yerini alıyor.

Siz de çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesine ön ayak olmak istiyorsanız bu seyahat ve macera konulu romanı kitaplığınıza ekleyebilirsiniz.

5) Ayşegül Seyahatte, Gilbert Delahaye

Seyahat, gezi ve keşfetme konulu çocuk kitapları arasında ilk sıralardaki yerini her zaman koruyan Ayşegül Seyahatte serisi, içerisinde pek çok farklı keşfedilecek yer barındırıyor.

Yeni yerleri ve o yerlerle ilgili ilginç bilgileri hikaye dolu bir anlatımla çocuklarınıza aktarmayı başaran Ayşegül Seyahatte, minik kitapseverlerin farklı duygular hissedebilmesi için onlara okuyabileceğiniz eserler arasında yer alıyor

Macera tutkunu çocuklar bu kitapları okuyarak ya da dinleyerek Ayşegül’ün farklı ulaşım araçları vasıtasıyla yolculuk yaptığı rotalara tanık olup, kendi hayal dünyalarını da genişletme fırsatı buluyor. 

Daha küçük yaştaki çocuklara hitap eden bu kitap genç kaşiflere yepyeni ufuklar çiziyor. Yapı Kredi Yayınları tarafından bir araya getirilen serinin beş kitabı arasında; Ayşegül Yolculuğa Çıkıyor, Ayşegül Trene Biniyor, Ayşegül Amerika’ya Vapurla Yolculuk, Ayşegül Uçağa Biniyor ve Ayşegül Balonu Biniyor isimli Gilbert Delahaye eserleri bulunuyor. 

Macera dolu yolculukları seven çocuklarınıza kitap okumanın faydalarını anlatabilmek için Ayşegül Seyahatte serisi oldukça ideal bir seçim.

6) Kutup Ekspresi, Chris van Allsburg

Tren yolculuğu ekseninde dönen bir seyahat ve macera kitabı olan Kutup Ekspresi de çocuğunuzun içindeki gezgin ruhu keşfetmesi için ön ayak olabilir. 

Noel zamanında geçen eser, karlı kış günlerinde yapılan bir tren yolculuğu esnasında yaşanan birbirinden ilginç olaylarla okuyucuyu içine çekiyor. 

Soğuk havada Kuzey Kutbu’na doğru yapılan gizemli bir tren yolculuğuna katılan kitabın kahramanı olan çocuk, Noel Baba’nın gerçekten var olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor. 

7 – 12 yaş arası çocuklar için uygun olan Kutup Ekspresi, bir öykü kitabı olduğu için kısa sürede çocuklarınız tarafından okunabilir. Böylece bir kitap bitirmenin verdiği mutluluk hissini yaşayan çocuklar bir an evvel yeni bir kitaba başlamak için can atıyor. 

Heyecanlı ve macera dolu bir yolculuk kitabı olan Kutup Ekspresini tercih ederek çocuklarınızın dünyasına yeni bir his katabilirsiniz. 

7) Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery

Tam anlamıyla bir yolculuk veya seyahat öyküsü olmasa da Küçük Prens içerisinde barındırdığı derin anlamlarla çocuklara bambaşka duygular yaratan bir eser olarak unutulmazlar arasında yerini alıyor. 

Tüm dünya üzerinde en bilinen yapıtlardan birisi olan ve sadece çocukların değil her yaştan kitapseverin de beğenerek okuduğu Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery tarafından 1943 yılında Fransızca olarak kaleme alındı. 

Romanın baş kahramanı olan Küçük Prens’in galaksiler arası yaptığı yolculuğu ve bu sırada yaşadığı değişim ve dönüşümleri konu alan eser, anlattığı hikayenin yanı sıra etkileyici çizimleri ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. 

210’dan fazla dile çevrilen ve evrensel bir kültür öğesi olan bu kitabı okuyan çocuklar, Küçük Prens’in yaptığı her yolculukta yepyeni detaylar keşfederek hem iç dünyalarına hem de yaşadıkları evrene dair farklı bakış açıları kazanmış oluyor. Siz de bu kitabı onlara hediye ederek çocuklarınızın içinde var olan keşfetme merakını cezbedebilirsiniz.

8) Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk, Gülten Dayıoğlu

Türk çocuk edebiyatının en sağlam kalemleri arasında yer alan Gülten Dayıoğlu’nun çocuk öykülerinin yanı sıra gezi hikayeleri ile de harmanlandığı kitabı Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk, yepyeni dünyalar keşfetmeye meraklı minikler için vazgeçilmez eserler arasına girmeye aday.

Yazarın “Gezi Dizisi” serisine ait kitaplardan olan eser, Dayıoğlu’nun uzak coğrafyalarda yaşadığı birbirinden ilginç olayları ve başından geçenleri anlatıyor. 

Altın Kitaplar tarafından yayınlanan eser 171 sayfadan oluşuyor. Japonya, Kore, Singapur, Tayland ve Filipinler, Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk Kitabında çocukların okuyarak keşfedebileceği yerler arasında bulunuyor. 

Ders kitaplarına da konu olan bu Dayıoğlu eseri, çocukların içindeki kaşifi ortaya çıkaracak en etkili kitaplar arasında yer alıyor.

9) İstanbul Kaç Yaşında?, Yurdanur Ay Paşa

Henüz okumayı öğrenmeyen çocuğunuzun bile içindeki merak ve keşfetme duygusunu alevlendirecek kitapları tercih ederek kitap okumanın önemini erken yaşta kavramalarına neden olabilirsiniz. 

Yurdanur Ay Paşa tarafından yazılan ve çizimleri de Sezen Aksu Taşyürek tarafından yapılan İstanbul Kaç Yaşında? kitabı işte tam da bu özelliği ile öne çıkıyor. 4 yaş ve üzeri kitapseverler için önerilen eseri, okuma yazmayı yeni öğrenen okul çağı çocukları da rahatlıkla okuyabilir.

Kitabı okuyan çocuklar, büyülü ve gizemli şehir İstanbul’u yakından tanıyarak içlerindeki kaşifi ortaya çıkarabilir. Yeni yerler görme ve tarihî eserler hakkında daha çok bilgi edinme isteği uyandıran İstanbul Kaç Yaşında? adlı eser, kentteki kültürel öğelerle birlikte asırlık çınar ağaçlarını da konu ediniyor. 

Eser bu sayede çocuklara kitap sevgisi kazandırmasının yanı sıra onların doğaya, çevreye ve tarihe saygı duyan bir kişilik kazanmalarına da yardımcı oluyor. Toplam 40 sayfadan oluşan kitap İstanbulla ilgili farklı sorulara verdiği yanıtlarla da miniklerde merak duygusunun artmasına sebep oluyor.

10) Gulliver’in Gezileri, Jonathan Swift

Çocuklar için seyahat kitapları arasında bir klasik olan Gulliver’in Gezileri, hayal gücünün gelişmesine yardımcı olan fantastik öğeleri ile kitapsever çocukları heyecanlandırıyor.

Jonathan Swift tarafından yazılan eser Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim düzeyindeki okullara için yayınlanan 100 Temel Eser arasında da yer alıyor. 

Kitap, doktor Gulliver’in “Cüceler” ve “Devler” ülkelerine yaptığı ilginç ve heyecan dolu seyahatleri konu ediniyor. 

Gemi yolculuğu ile kendi başına maceradan maceraya atılan Gulliver’in, seyahatleri boyunca başına gelen olayları fantastik ama bir o kadar da gerçek duygularla kağıda döken yazarın bu eserini çocuklarınızla birlikte okuyarak siz de Gulliver’in gezi dünyasına yolculuk yapabilirsiniz.

11) Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll

Barındırdığı fantastik öğelerle okuyanların yepyeni dünyalara yolculuk etmesini sağlayan kitaplardan bir diğeri de klasikleşen Alice Harikalar Diyarı’ndadır. Eser, eğlenceli anlatımının yanı sıra içerdiği macera dolu yolculukları ile de çocukların merak ve keşfetme duygularını ateşlemeyi başarıyor. 

Yetişkinler tarafından da beğenilerek okunan kitap, Lewis Carroll tarafından 1865 yılında kaleme alındı. Yazıldığı çağdan bugüne etkisini korumayı başaran Alice Harikalar Diyarı kitabı, baş karakter Alice’in bir tavşanla beraber çıktığı gezintide karşılaştığı yepyeni dünyaları ve hiçbir şeyden habersiz kahramanımızın başına gelenleri konu alıyor. 

Günümüzde kitabın yazarı Lewis Carroll’ın semboller üzerinden vermeye çalıştığı mesajların hâlen tartışıldığı bu başyapıt uzun yıllar çocukların ve yetişkinlerin kütüphanelerinin ön sıralarındaki yerini korumaya devam edecek.

12) Timsahlar Dans Etmez, Zeynep Alpaslan

Dans etmeyi çok sevdiği için sürüsü tarafından dışlanan timsah Pita’nın hikayesini gözler önüne seren Timsahlar Dans Etmez kitabı aslında bir yol öyküsü. 

Pita’nın dans etmek için çıktığı macera dolu yolculuğa tanık olan çocuk okurlar, hem kahraman ile birlikte yeni yerler keşfetme duygusuna ortak olurken hem de kendi ayakları üzerinde durmayı öğreniyor.

Pita’nın dans etmek uğruna çıktığı bu ilginç yolculukta başına gelenleri merak ediyorsanız çocuklarınıza bu kitabı okuyarak birlikte cevabını öğrenebilirsiniz. 

Toplam 72 sayfadan oluşan ve 7 – 10 yaş arası çocuklara uygun olan Timsahlar Dans Etmez kitabı, çocuklar için seyahat öyküleri içeren eserler arasında yer alıyor.

13) Cüceler Gezegeni, Hüseyin Yurttaş

Dünyanın sınırlarını aşan çocukların hayal güçleri uzayın derinliklerine dalmaya hazır bekliyor. Çocuklarınızın içindeki kaşifi ortaya çıkarırken kurdukları bu dünyasının sınırları olmadığını da gösteren Cüceler Gezegeni adlı eser, yerküre dışında başka dünyalar olup olmadığını keşfetmeye hazırlanan bir grup arkadaşın macerasını konu alıyor. 

İlk basımı 2019 yılında yapılan ve heyecan dolu içeriği sebebiyle tek seferde okunan kitabın yazarı ise Hüseyin Yurttaş. 

Cüceler Gezegeni, 109 sayfadan oluşuyor. Okul çağındaki çocuklar için uygun olan kitap, minik kitap tutkunlarının yepyeni düşlere yelken açmasını sağlarken yaşadıkları dünyanın önemini kavramalarına da yardımcı oluyor.

14) Dodo’nun Uçuşu, Peter Brown

Penguenlerin uçabilmek için verdikleri ilginç ve eğlenceli mücadeleyi konu alan Dodu’nun Uçuşu adlı kitap, okumayı henüz öğrenmeyen çocuklarına kitap okumaktan hoşlanan ebeveynler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 

Dinledikleri eserden yola çıkarak yepyeni hayal alemlerine dalan minik kitapseverler, Dodo’nun Uçuşu ile bu hayallerini gökyüzü maceralarına yönlendiriyor. Okul öncesi çocukların yanı sıra okumayı yeni öğrenen çocuklar tarafından da rahatlıkla okunabilen kitap Sevin Okyay tarafından Türkçe’ye çevrildi. 

Penguen Dodo’nun uçmak için bir balon icat ederek yepyeni rotalara yol almasını anlatan Dodo’nun Uçuşu 32 sayfadan oluşuyor. 

15) Oz Büyücüsü, Lyman Frank Baum

Dünya üzerinde en bilinen ve en çok okunan çocuk kitapları arasında yer alan Oz Büyücüsü’nü macera dolu yolculuk öyküleri arasında göstermek mümkün. 

Dünya çocuk klasikleri arasında yer alan eser, kitabın baş kahramanı olan Dorothy Gale’in Oz Diyarı’nda yaşadığı heyecanlı serüvenleri konu alıyor. Sinemaya ve tiyatroya defalarca uyarlanan başyapıt, gençlerin hayal dünyasında rengarenk ama bir o kadar da enteresan kapılar aralıyor. 

Çocukların yanı sıra yetişkinler tarafından da merakla okunan eser, her kitap kurdu çocuğun kitaplığında bulunması gereken yapıtlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tam olarak fantastik bir dünyada geçse de öykü, çocukların naif dünyalarına dokunmayı başarıyor.

16) Göbeklitepe Oyun Parkı, Lider Hepgenç

Dünyanın farklı coğrafyalarına yolculuk yapmanızı sağlayan macera dolu seyahat kitaplarının yanı sıra çocukların Türkiye’nin en önemli kültürel ve tarihî öğelerini keşfetmeleri için kaleme alınan eserler de bulunuyor.

Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en eski yerleşim yeri olduğu tespit edilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’yi konu olan seyahat öyküsü Lider Hepgenç tarafından kaleme alındı. 

Göbeklitepe’de Oyun Parkı adını taşıyan yapıt, kültürel varlıkları merak eden ve onlar hakkında sorular soran çocuklar için ideal bir eser olabilir. Göbeklitepe’de dev bir oyun parkı kurmayı hayal eden Dize’nin öyküsünden yola çıkan kitap, tarihler boyunca bölgede süregelmiş yaşamlara merak salıyor. 

Bu sayede çocuklarda keşif duygusunu harekete geçirecek öğeler de barındıran Göbeklitepe Oyun Parkı, hayal gücü ile arkeolojik ve tarihsel gerçeklikleri çocuklara özel bir anlatımla harmanlamayı başarıyor.

Sayfalarında; seyahat, kültür, gezi, macera, merak, oyun, yaratıcılık, hayal gücü gibi pek çok nitelik barındıran bu zengin içerikli öyküyü tercih ederek çocuklarınıza bambaşka duyguları bir arada yaşatabilirsiniz. 4 yaş ve üzeri için uygun olan Göbeklitepe Oyun Parkı toplam 32 sayfalık bir hikaye. 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız