Nantes Gezi Rehberi

0
916

Avrupa turu deyince kuşkusuz hemen hemen herkesin aklına ilk gelen ülke Fransa’dır. Bu Batı Avrupa ülkesi, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca gezgininin rotasında kendine yer buluyor.

Dünyaca ünlü şehirleri ile Fransa, tarihi ve doğal güzellikleri birlikte sunuyor. O şehirlerden biri ve en ünlüleri arasında olan Nantes da diğer Fransız şehirleri gibi büyülü atmosferiyle ziyaretçilerine eşsiz bir tecrübe yaşatıyor.

Fransa’nın en büyük altıncı kenti olan ve Bretonya’nın eski başkenti olan Nantes, bugünün Pays de la Loire bölgesinin başkentidir ve Loire Nehri üzerinde konumlanır.

Son on yılda, oldukça canlanmaya başlayan Nantes şehri günümüzde, yerli ve yabancı çok sayıda turistin seyahat güzergahında yer almayı hak eden sevimli bir metropole dönüşmüştür.

Fransa’nın bu canlı ve yenilikçi kentinde iklim şartlarını, ulaşım imkanlarını, aktiviteleri, konaklama, yeme içme, gece hayatı ve alışveriş imkanlarını sizler için derledik.

Nantes’de Gezilecek Yerler yazımızı inceleyerek şehirde görülmesi gereken tarihi eserleri ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Nantes Hakkında Genel Bilgiler

Nantes, Fransa Nantes Hakkında Genel Bilgiler

Nantes şehrini tarihi açıdan birçok önemli olaya tanıklık etmiştir. Bu açıdan, oldukça görkemli ve zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Bu miras, günümüzde şehrin önemli bir tarihi merkez olmasını sağlamaktadır.

Nantes şehri, MÖ 70 yıllarında Keltler tarafından kurulmuştur ve MS 937’de Bretonya Dükalığı’na katılmıştır.

Fransa’nın Protestanlarına medeni haklarını garanti eden önemli bir kraliyet sözleşmesi olan ünlü Nantes Fermanı, 1598’de IV. Henri tarafından bu şehirde imzalanmıştır. Bu ferman, hem Avrupa tarihi hem de dünya dinler tarihi açısından kritik bir konuma sahiptir. Avrupa’da yüz yıllarca savaşlara neden olmuş mezhep çekişmeleri, Nantes Fermanı ile farklı bir boyuta taşınmıştır.

Nantes, 18. yüzyıla kadar Fransa’nın en önde gelen limanı olmuştur ve köleliğin kaldırılmasının ardından 19. yüzyılda bir sanayi merkezi haline gelmiştir.

Dünyanın ilk toplu taşıma hizmeti olan Omnibus, 1826’da burada başlamıştır.

Gemi inşaatı 20. yüzyılın sonlarına kadar şehrin ekonomisini demirlemiş ve tersaneler St-Nazaire batıya taşındığında, Nantes gelişen bir kültür merkezi haline dönüşmüştür.

Nantes bugün, tarihi miras ve yenilik, yaşam biçimi, ekonomi ve kültür arasında dikkate değer dengesiyle Fransa’nın diğer şehirleri arasında ön plana çıkıyor.

Loire Nehri’nin yanında konumlanmış olmasıyla da, Nantes, doğası gereği, misafirperver, yaratıcı ve ileriye dönük bir şehirdir. Bu şehirde nefes almak, adeta bugünü ve yarını birlikte yaşamak demektir.

Turistler için harika fırsatlar sunan Nantes, kendine özgü yapısıyla ziyaretçilerinde bağımlılık yapar!

Nantes’te İklim, Ne Zaman Gidilir?

Fransa Nantes Nantes’te İklim, Ne Zaman Gidilir?

Nantes, Atlantik Okyanusu’na olan yakınlığından etkilenen Batı Avrupa okyanus ikliminin çoğuna sahiptir. Şehirde Atlantik’teki siklonik çöküntülerin ürettiği batı rüzgarları egemendir ve kuzey ve kuzey-batı rüzgarları da yaygındır.

Yükseklikte görülen hafif değişimler, vadilerde sisleri yaygınlaştırır ve güney ile güneybatıya dönük yamaçlar daha iyi güneş alır.

Nantes’te yıl boyunca hava genellikle bulutludur.

Yıl boyunca, sıcaklık tipik olarak 3 derece ile 25 derece arasında değişir ve nadiren sıfır derecenin altına düşer veya 30 derecenin üstüne çıkar.

Kışları genellikle ılık ve yağışlı, ortalama sıcaklık 5 derecedir ve kar nadirdir. Yazları, ortalama 18.5 derece sıcaklıkla orta derecede sıcaktır.

Yıllık ortalama yağış miktarı 820 milimetredir.

Nantes şehrini ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı haziran ayının ortasından eylül ayının ortasına kadardır.

Nantes’te Ulaşım, Nasıl Gidilir? & Şehir İçi Ulaşım İmkanları

Nantes Opera Evi Fransa

Türkiye’den Nantes şehrine seyahat etmenin en ekonomik ve kolay yolu İstanbul üzerinden Amsterdam aktarmalı uçmaktır.

Nantes Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakındır ve otobüsle sadece 30 dakika uzaklıktadır.

Şehir merkezindeki varış noktanıza 20 dakika içerisinde taksiyle veya Nantes Havaalanı’nda araç kiralama imkanına sahip olduğunuz bir araç ile gelebilirsiniz. Taksiyle havalimanından şehir merkezine olan tek bir yolculuk için ortalama ücret yaklaşık 30-35 Euro’dur.

Şehir içerisinde ki ulaşımınızı ise tramvay, otobüs, taksi, bisiklet ile sağlayabilirsiniz. Fakat bunların arasından güzel manzarasından, hızlı ve ucuz olmasından dolayı tramvaylara binmesini tavsiye ederiz. İstasyonlarda bulunan bilet makinelerinden tekli veya çoklu yolculuklar için tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan biletlerinizi satın alabilirsiniz. Her seferinde biletleriniz kontrol edilmese de, bilet satın almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde, eğlenceli geçen seyahatiniz bir anda tatsız bir hal alabilir. Bu riski almaya değmez!

Şehirde ayrıca geniş ve bakımlı bisiklet yollarının bulunmasından dolayı günlük 4 euroya sekiz farklı bisiklet alanından bisiklet kiralama imkanına da sahipsiniz.

Nantes içerisindeki toplu taşıma ağının gelişmiş ve güvenilir olmasından dolayı taksi kullanımı pek tercih edilmemektedir fakat yolunuzu kaybederek bulmayı seven birisi değilseniz kilometre başı ortalama 1.25 euro ücret alan taksileri de kullanabilirsiniz.

Nantes’te Aktiviteler

Çarpıcı Orta Çağ kalesi, atmosferik tarihi şehir merkezi ve Jules Verne’den ilham alan Nantes Adası’nın Makineleri ile Nantes, Fransa’nın en eşsiz ve dinamik şehirlerinden biridir; ancak görülmesi gereken yerler hikayenin sadece bir parçasıdır.

Şehri yerel gibi yaşamak isteyenler için, sizlere Nantes’te yapılacak birçok aktivite önerimiz var.

Nantes, bisiklet dostu bir şehir merkeziyle tanınıyor. Şehirde bulunan geniş bisiklet şeridi ağı, iki tekerlek üzerinde hemen hemen her yere ulaşmayı mümkün kılıyor. Bicloo City Bike adı verilen bisiklet hizmetine kaydolarak günde sadece 1 euro vererek self servis bisikletlerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bisikletle gezerek şehrin tadını sakince çıkarabilirsiniz.

Quai des Antilles Nantes Fransa

Nantes’in Batı kıyısı boyunca koşu yaparak Quai des Antilles bölgesine varabilir, güneşli bir öğleden sonra sevdiklerinizle ‘apéro’ (apéritif) tadabilirsiniz. Bölge, nehir kenarında bar ve kafelerle doludur ve gün batımından sonra oldukça hareketlidir.

Loire Nehri’nin güney kıyısında, Trentemoult tarihi balıkçı köyü bir öğleden sonra şehirden ufak bir kaçamak yapmak isteyenler için iyi bir tercih.

Feribotla geçtiğiniz Loire Nehri’nden görünen Nantes Adası manzarasına bayılacaksınız.

Trentemoult Nantes Fransa

Trentemoult, renkli sokakları ve antik binaların sanatçı ve zanaatkârların yoğunlukla yaşadığı bir yer olması dolayısıyla hem çeşitli el sanatlarını görmek ve alışveriş yapmak için ideal bir nokta; hem de sahil yürüyüş yapmak ya da nehrin kıyısında bir kafede kahve içmek için çok uygun bir yer.

Ayrıca, Nantes çağdaş sanatlara olan yakınlığıyla bilinen bir şehir olduğu için, hem sokakta hem de müzelerde çağdaş sanat eserlerini görmeniz Nantes’te yapabileceğiniz aktivitelerden.

Nantes’te Konaklama

Fransa’nın altıncı en büyük şehri olan Nantes’te her bütçeye uygun ekonomik ve lüks konaklama imkanı vardır.

Bu konaklama seçenekleri arasında şehirde ne kadar zaman geçireceğinize, merkeze olan yakınlığını ne kadar önemsediğinize ve hangi konaklama türünü tercih etmek istediğinize göre karar vermenizi öneririz.

Şehir merkezinde bilinen markaların otelleri veya butik oteller arasında tercih yapabilirsiniz. Şayet merkeze olan ulaşım zorluğunu dert etmiyorsanız şehir merkezinden uzaklaştıkça bütçeye daha uygun butik otelleri tercih edebilirsiniz.

Şehir merkezine yakın lüks otellerde konaklamayı tercih etmek isteyenler için La Rivière House – Péniche Carpe Diem, Le Prestige, Hotel Admiral, L’Orchestrei ve Unsejouranantes – Le Magellan   en iyi oteller arasında gelir.

Daha ekonomik alternatifler tercih etmek isteyenler ise Appart’City, Quick Palace Nantes La Beaujoire, Nantes Viarme ve Hotel Le Petit Duquesne tesislerini deneyebilirler.

Kalabalıktan uzak şehrin kuzeyinde bütçeye uygun ve sakin bir otel arayışında olanlar ise B&B Hotel Nantes Centre tesisine göz atabilirler.

Tüm otellerin fiyatları sezona ve doluluk oranına göre değişebildiği için tatilinizi planlar planlamaz kendinize uygun bir otel seçip rezervasyon yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Nantes’te Yeme İçme

Kentin rıhtımlarına her gün bol miktarda taze deniz ürünleri gelmesi ve Pays de Loire’ın bölgesinin zengin tarım arazilerinden gelen çok çeşitli sebze, meyve, et, peynir gibi bir çok doğal ürün Nantes mutfağının oldukça lezzetli kılmaktadır.

Nantes’te balık genellikle bölgenin en karakteristik balık sosu olan beurre blanc sosu ile servis edilir. Bu hafif, kremsi ve hafif keskin sos genellikle tuzsuz tereyağı, şarap sirkesi (veya bazen limon) ve beyaz şaraptan (genellikle yerel Muscadet) oluşur, arpacık ve karabiber ile tatlandırılır. Loire nehri boyunca çeşitli restoranlarda beurre blanc sosu eşliğinde taptaze balık yeme imkanına sahipsiniz.

Nantes’in bir diğer geleneksel ürünü ise Muscadet şaraplarıdır. Kentin çevresinde üretilen bu leziz Muscadet şarapları, dünya genelinde 90’dan fazla ülkeye ihraç edilmektedir ve bu lezzetli beyaz şaraplar, en iyi restoranların bazılarında servis edilmektedir. Şayet şık bir restoranda güzel bir akşam yemeğine çıkarsanız Muscadet şarabını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Şayet böyle bir planınız varsa, şefi Jean-Yves Gueho’nun yaratıcı ve yenilikçi yemekleri sayesinde Nantes’te Michelin yıldızı alan ilk restoran olan “Restaurant L’Atlantide 1874” tercih edebilirsiniz. Bu restoran Nantes’teki en iyi restoranlardan biri olarak kabul edilir ve muhteşem bir panoramik şehir manzarasına sahiptir.

Nantes’te tatlı denince akla ilk gelen tereyağı ve şeker ile yapılmış ve badem ve rom ile tatlandırılmış çok lezzetli bir kek olan Gâteau nantais gelir. Ayrıca “Berlingot” ve “Rigolette” şekerleri, yıldız şeklindeki tatlı ekmek olan “Fouace nantaise” ve binbir çeşit çikolatalar damak zevkini doruğa çıkaracaktır.

Nantes’te Gece Hayatı

Nantes Gece Hayatı

Nantes, büyümekte olan öğrenci nüfusu sayesinde gitgide gelişen bir gece hayatına sahiptir.

Güneş battıktan sonra şehrin birçok yerinde canlı müzik eşliğinde ve eğlenceli insanlarla dolu çok sayıda kafe ve pub bulabilirsiniz.

Blues, caz ve rock düşkünüyseniz ve barlarda canlı müzik seviyorsanız L’Univers Café’ye, Mojito Royal’e veya Melocotton Cafe’ye uğramanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Şayet gece hayatını daha uzun yaşamak istiyorsanız şehir merkezinin birçok yerinde bulunan gece kulüplerinde sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Bunlar arasında ise size önerebileceğimiz gece kulüpleri Le Royal Club Privé, Club CO2 Origin ve The Loft – Nightclub’dır.

Nantes’te Alışveriş

Marché de Talensac Nantes Fransa

Nantes’in en eski ve en büyük pazarı olan Talensac Pazarı (Marché de Talensac) bir Fransız pazarından isteyebileceğiniz her şeye sahiptir.

Istakozlar, karidesler ve yengeçler, pazar bahçesi ürünleri, beyaz şaraplar, peynirler, hediyelik eşyalar gibi liste uzayıp gider ve aradığınız birçok ürünü burada kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Nantes şehrindeki yeşil alanlarının tadını çıkarmak ve piknik yapmayı düşünüyorsanız veya Nantes’e özgü hediyelik eşya arıyorsanız burayı mutlaka ziyaret edeceğinizden emin olun.

La Cantine du Voyage, 2013 yılında oluşturulan endüstriyel seralardan inşa edilen geçici bir yapıdır ve o zamandan beri Voyage Festivali sırasında nisan ayının sonlarından ekim ortasına kadar açık kalır. Lezzetli birçok yerel ürünü burada tadabilirsiniz ve ayrıca Cantine’nin yanına inşa edilen bir vejetaryen bahçesi de mevcuttur.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız