İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Ulaşım Rehberi

0
4677

İstanbul Şehir İçi Ulaşım Hakkında

İstanbul’a geldiğinizde hangi yakada vakit geçirirseniz geçirin sizi çeşitli ulaşım seçenekleri bekliyor olacak. Akıllı telefonlarınıza indireceğiniz uygulamalar sayesinde bu büyük şehirde kaybolmayacaksınız. Metrolar, halk otobüsleri, özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksi dolmuşlar İstanbul ulaşımının en çok tercih edilenleri olurken Marmaray, tramvay ve deniz otobüsleri (IDO) de yolculuğunuzun alternatifleri olacak. İsterseniz duraklarından isterseniz yoldan taksi bulabilir veya Uber araçlarından birini çağırabilirsiniz. Telefon uygulamalarıyla trafiği görerek rotanızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’un Anadolu yakasında, Pendik’te bulunuyor. Dolayısıyla pek çok bölgeye çok yakın mesafede bulunuyor. Kadıköy’e 30,1 km, Üsküdar’a 32,7 km ve Avrupa yakasında bulunan Taksim’e 40,8 km mesafede yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı’na toplu taşımayı kullanarak veya özel araçlarla gitmeniz mümkün. Havalimanından Burulaş’a binerseniz gün içinde 30 TL’ye Bursa’ya geçebilirsiniz. İzmit için Ulaşımpark’ın 250 numaralı otobüsüne binerek İzmit Otogar’a kadar gidebilirsiniz. Tam bilet 13 TL, öğrenci 8 TL ve akıllı bilet 13,50 TL olarak ücret alıyor.

Toplu Ulaşım Araçları

İETT Otobüsü

Havalimanından en hesaplı ulaşım türlerinden biri olan otobüsler gün içinde hizmet veriyor. İstanbul Kart’ı kullanarak binebileceğiniz bu otobüslerde tam ücret 2,60 TL, öğrenci ücreti 1,25 TL oluyor. Eğer kartını yoksa 6 TL karşılığında satış noktalarından bir tane edinebilirsiniz. Boş olarak satılan bu kartı doldurmanız gerektiğini unutmayın. İstanbul’a kısa süreli gelmediyseniz tavsiyemiz Mavi Kart edinmeniz yönünde olacak. Çünkü bu kartlar aylık olarak kullanılıyor ve sabit bir ücrete sahip. Öğrenciler için bu 85 TL iken diğerleri için 205 TL, bilginiz olsun. Eğer sadece birkaç sefer kullanacaksanız otobüsü veya metroyu o zaman elektronik bilet almanız daha iyi olur. Elektronik biletler tek seferlik, iki seferlik, üç seferlik, beş ve on seferlik olarak satılıyor. Tek geçişliğe 5 TL, iki geçişliğe 8 TL ödenirken diğerlerine sırasıyla 11 TL, 17 TL ve 32 TL ödeniyor.

130H kodlu hat Sabiha Gökçen’den hareket edip Deniz Harp Okulu’na doğru ilerliyor. Bu hattı kullanmak isterseniz hafta içi sabah 06.00, 09.30, 12.40, 15.40, 19.15 saatlerinde, cumartesi günü 06.00, 08.55, 12.00, 15.15, 18.45 ve Pazar günü 06.00, 08.45, 11.50, 15.10, 18.35 saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı durağında bekleyebilirsiniz.

132H kodlu hat ise Sabiha Gökçen-Pendik YHT güzergahında ve haftanın her günü sabah 06.50 ile 21.35 saatleri arasında hizmet veriyor. 16 S Sabiha Gökçen-Uzunçayır Metrobüs hattı bazı saatlerde Sabiha Gökçen Nizamiye durağından kalksa da genellikle havalimanından itibaren hizmet veriyor. Hafta içi 05.30-21.30, cumartesi günü 05.50-20.30 ve pazar günü 06.20-21.10 saatleri arasında bu otobüsü kullanabilirsiniz.

Kadıköy’e gitmek isterseniz E-10 ve E-11 hatlarını kullanabilirsiniz. E-10 günün her saati hizmet verirken E-11 sadece 06.00 ile 00.10 saatleri arasında çalışıyor. E-10 ve E-11 ile Uzunçayır durağında inerek metrobüs hattına geçiş yapmak mümkün. Bu otobüslerin ikisi de Kadıköy Sabiha Gökçen arasında çalışıyor, ancak E-11 daha az durağa sahip o yüzden E-10’a göre daha az dolaşarak daha hızlı bir şekilde havalimanına ulaşmanızı sağlıyor.

4. Levent Metro-Sabiha Gökçen Havalimanı arasında gidip gelen transit E-3 hattı, 06.00-01.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Az sayıda durağı olduğu için oldukça hızlı hareket ediyor.

Her 20 dakikada bir ve E-9 kodlu Bostancı-Sabiha Gökçen Havalimanı hattı, 06.00-23.00 saatleri arasında her yarım saatte bir hizmet veriyor.

HAVATAŞ Otobüsü

Normal otobüslere göre biraz daha pahalı hizmet veren HAVABUSler, HAVAŞ ve HAVATAŞ ile aynı çalışma sistemine sahip bir tür özel yolcu servisi oluyor. Bu otobüslerle Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadıköy ve Taksim’e gitmeniz mümkün. Kadıköy servisi 10 TL karşılığında, Taksim servisi 15 TL karşılığında yolcu taşıyor. Kadıköy’e gitmek isterseniz TEM üzerinden Yenisahra’ya geçerek ilerleyen bu otobüsün seferleri sabah 4’ten gece 1’e kadar her yarım saatte bir düzenleniyor. Karşıda işiniz varsa FSM Köprüsü üzerinden Taksim’e doğru giden servisle yine aynı saatlerde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları

Taksi: Yorgunluğunuzun üzerin toplu taşımayı kullanmak, trafikte ayakta kalma derdi yaşamak istemezseniz havaalanından taksiye binebilirsiniz. İstanbul’da taksimetre 3,45 TL’den açılıyor ve kilometre başına 2,10 TL ekliyor. Havalimanı taksi durağının sitesindeki yönlendirme aracılığıyla gideceğiniz yerin mesafesini sorgulayabilir ve bu yolla yaklaşık olarak ne kadar tutacağını hesaplayabilirsiniz. Bu fiyatlara köprü geçişleri veya otoyol ücretleri eklenmiyor. Buna ek olarak havalimanından taksiye binmeden evvel de gideceğiniz yere ne kadar tutacağını öğrenebilirsiniz.  Uber’in uygulamasını indirirseniz özel araç da çağırabilirsiniz.

Araç Kiralama: En iyisi “ben araç kiralayayım” diyorsanız Sabiha Gökçen Havalimanı Gelen Yolcu katında hizmet veren birçok araç kiralama şirketi var. Avis, Bostancı, Central, Budget, Çizgi, Europcar, Sixt bunlardan birkaçı oluyor. Bu seçeneği değerlendirecek olursanız indiğinizde direkt olarak başvurabilir veya gelmeden önce şu adresten her birinin internet sitesini inceleyebilirsiniz:

https://www.sabihagokcen.aero/yolcu-ve-ziyaretciler/hizmetlerimiz/turizm-ve-arac-kiralama

Aşağıdaki panelden otobüs ve uçak bileti sorgulayabilirsiniz.

Transfer: Telefonunuza indireceğiniz ProGo uygulamasıyla veya internet sitesinden ihtiyacınıza uygun şoförlü bir transfer talep edebilirsiniz. Seçeceğiniz araca ve hizmete göre fiyat değişiyor. Bu yüzden https://progotravel.com/ sitesi üzerinden bütçenize göre bir araştırma yapabilirsiniz. SawKoop’un transfer hizmetlerinden yararlanmak isterseniz de https://www.govip.com.tr/ sitesine girebilirsiniz. Özel araç tahsis edebildiği gibi shuttle hizmeti de veriyor. Otelinize giden en iyi yolu siz daha uçaktan inmeden belirliyorlar.

Şehir merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şehir merkezinden ulaşım için seçenekleriniz havaalanından şehre olduğu gibi ama aktarmaya ihtiyacınız olursa İstanbul Kart yol ücretinde indirim uyguluyor. İlk aktarmada tam ödeme yapacaklar için 1,85 TL ama öğrenciler için 0,55 TL oluyor. İkinci aktarma için 1,40 TL ile 0,50 TL olurken diğer aktarmalarda 0,90 TL ile 0,45 TL ödeme alınıyor.

Toplu Ulaşım Araçları

İETT Otobüsü

Daha önce bahsettiğimiz E-3, E-9, E-10 ve E-11 hatlarını da havalimanına ulaşım için kullanabilirsiniz. Bu otobüsler ters yönde de aynı şekilde hizmet veriyorlar.

16S otobüsü Uzunçayır Metrobüs durağından kalkıyor ve Kadıköy-Hastane, Kozyatağı Metro, Bostancı Köprüsü, Küçükyalı Metro, Maltepe Köprüsü, Kartal Köprüsü, Pendik-Pazaryeri, Teknopark İstanbul gibi duraklara uğrayarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar geliyor. Seferler hafta içi sabah 07.05’te başlıyor ve 23.00’te sonlanıyor. Cumartesi günü 06.40-22.15 ve pazar günü 07.00-22.40 saatleri arasında hizmet veriyor. 130H otobüsleri hafta içi 7.25-20.55, cumartesi 07.20-20.25 ve pazar günü 07.15-20.20 saatleri arasında belirli aralıklarla sefer düzenliyor. Bu hattı kullanacaksanız İETT’nin resmi internet sitesinden hareket saatlerini inceleyebilirsiniz

132H Pendik YHT durağından Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğru bir rota çiziyor ve sabah 06.10 ile akşam 20.40 saatleri arasında işliyor.

HAVATAŞ Otobüsü

Sadece Kadıköy Rıhtım’dan veya Taksim Gezi Parkı Metro çıkışından otobüsler Taksim’den gelirken havaalanından gelişte olduğu gibi yine aynı saatlerde hareket ediyor ama Kadıköy’den 04.15 ile 00.45 saatleri arasında hizmet veriyor. Üstelik Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı servisi Yenisahra’dan da yolcu alıyor. Sabah 04.30 ile gece 01.00 arasında bu duraktan HAVABUS’e binebilirsiniz. Normal trafikte HAVABUSlerle yolculuk Taksim’den 1 saat 30 dakika ve Kadıköy’den 1 saat sürüyor. Yenisahra’dan sonra ise sadece 45 dakikalık yol kalıyor. Unutmayın, ister Kadıköy’den binin isterseniz Yenisahra’dan her durumda da ödemeniz gereken ücret yine 10 TL olacak.

Özel Ulaşım Araçları

Taksi: Yukarıda verdiğimiz taksimetre bilgileri tüm İstanbul için geçerli. Bu yüzden günün istediğiniz bir saatinde Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek üzere adresinize taksi veya Uber araçlarından birini çağırabilirsiniz.

Araç Kiralama: Aracınızı kiraladınız ve şehirde güzel bir gezinti yaptınız. Günler sonra döneceksiniz ve kiraladığınız aracı teslim etmeniz gerekiyor. Havaalanında yukarıda bahsettiğimiz firmalardan birini tercih ettiyseniz dönüşü yine aracınızla yaparak buradaki noktalara aracı teslim edebilirsiniz.

Transfer: Daha önce bahsettiğimiz transfer seçeneklerini havalimanına ulaşım için de kullanabilirsiniz. Unutmayın ki bu transfer servisleri yalnızca belirtilen adreslerde duruyor. Dilerseniz transfer için kendi aracınızı kullanabilir ve otoparka ücretini ödeyerek bırakabilirsiniz. Aracınızı otoparka bir saatliğine bıraktığınızda 14.50 TL, 3 saate kadar 18.50 TL, 6 saate kadar 29 TL, 12 saate kadar 34.50 TL ve bir güne kadar 46 TL ödemeniz gerekiyor. Eğer abonman kartı alırsanız bu kart tek kullanımlık oluyor. Gazi ve engelliler otopark 15 günlüğüne ücretsiz olarak açık ama 15 günden sonra araçları bu tarife üzerinden değerlendiriliyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı Uçuş Bilgileri

Sabiha Gökçen Havalimanı Hakkında

Adını dünyadaki ilk savaş pilotundan alan Sabiha Gökçen Havalimanı, 2001 yılında yolcularına hizmet vermeye başladı. Bir sivil havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın sahibi HAEŞ iken işletmesi Malaysia Airports’a ait. ISG Airport Otel ile konuklarına hizmet veren Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir de VIP Terminal bulunuyor.

Türkiye’nin her yerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçak bileti almak için linki kontrol edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here