Adana Portakal Çiçeği Karnavalı (2020) Adana Portakal Çiçeği Karnavalı İptal Edildi

0
838

2020 Adana Portakal Çiçeği Karnavalı, Corona virüsü nedeniyle iptal edildi. 

“Türkiye’nin İlk ve Tek Karnavalı” olarak adlandırılan Portakal Çiçeği Karnavalı nisan ayının kaçırılmaması gereken etkinliklerinden biri.

Adana’da her yıl düzenlenen karnaval ilk kez 2013 yılında organize edilmiş. Türkiye’nin en büyük sokak karnavalı olarak ün kazanan Adana Portakal Çiçeği Karnavalı her sene renkli görüntülere sahne oluyor.

adana

Tıpkı Rio Karnavalı‘nda veya Venedik Karnavalı‘nda olduğu gibi Portakal Çiçeği Karnavalı kortejine katılanlar da özel kostümlerle alanda bulunuyor. Korteje ek olarak şehrin yaratıcılığının yansıması olan kostüm ve yemek yarışmaları da düzenleniyor.

App_indir_banner_mobil

Uluslararası bir katılıma sahip olan Portakal Çiçeği Karnavalı Adana’nın en turistik kültürel etkinliklerinden biri.

Adana’nın sıcak bir iklime sahip olduğu düşünülürse, bu şehri keşfetmek için en iyi dönem bahar ayları. Adana’nın en büyük etkinliğine de tanık olmak için bu Nisan ayının ilk haftasını Adana’da geçirmeyi planlayabilirsiniz.

Resmi açıklamalara göre, 2018 yılında karnavala 1 milyondan fazla katılım gerçekleşti.

Karnaval’ın fikir babası ve planlayıcısı ise şu an Toyota Türkiye CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı göreviyle birlikte, ALJ Holding CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmekte olan Ali Haydar Bozkurt.

Doğma büyüme Adanalı olan Ali Haydar Bozkurt, portakal çiçeğinin uluslararası anlamda tanıtılması ve Adana’nın turistik ve kültürel bir merkez haline gelmesi için çabalamaya devam ediyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı Etkinlik Programı

adana

Nisan’da Adana’da” sloganı ile düzenlenecek olan 8. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri 3-12 Nisan arasında düzenlenecek. Karnaval süresince bütün Adana sokaklarında ve meydanlarında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Nispeten daha sakin Adana sokaklarının da tadını çıkarabilmek adına seyahatinizi 3-12 Nisan tarihlerini kapsayacak şekilde planlamak isteyebilirsiniz. Böylece 3 Nisan’da karnaval etkinlikleri başladığında şehrin önemli noktalarını keşfetmiş olur; bütün enerjinizi karnavalda eğlenmeye yönlendirebilirsiniz.

3 Nisan’dan İtibaren Sokak Eğlenceleri

adana

Karnaval boyunca şehir çok renkli görüntülere sahne oluyor.

adana

Dans gösterilerinin, konserlerin, şiir dinletilerinin ve halk oyunlarının sergilendiği etkinliklerin yanı sıra çeşitli sergiler ve tiyatro oyunları da düzenleniyor.

Kılıç kalkan ekibi de her sene olduğu gibi bu sene de gösteri düzenleyecek.

4 Nisan: Sokak Korteji

adana

otobusbileti_sorgula2

Nisan ayı Adana‘yı ziyaret etmek için ideal bir dönem olabilir. Portakal çiçeklerinin Adana sokaklarını saran kokusu eşliğinde sokak kortejine katılabilirsiniz. Sokak korteji 4 Nisan‘da düzenlenecek.

Katılımcılarının birçoğunun kendisinin tasarladığı rengarenk kostümler ve şapkaları kuşanıp hep beraber sokaklarda eğlendiği kortejde mutlaka siz de bulunmalısınız.

Portakal çiçeği temasında odaklanan kostümler yaratıcılık sınırını zorlayarak rengarenk bir yürüyüşün yaşanmasını sağlıyor.

adana

Adana’nın önemli dernekleri, sivil toplum kuruluşlar ve öğrenci grupları da korteje birbirinden farklı kostümlerle katılıyor.

Korteje ünlü isimlerin de katılması bekleniyor.

Adana Klasik Otomobil Kulübü yüzlerce klasik otomobiliyle 4 Nisan’da korteje katılacak.

Korteje katılmak için info@nisandaadana.com mail adresine iletişim bilgilerinizi göndererek korteje kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Kültür-Sanat Etkinlikleri

Karnaval sponsorları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde onlarca sanatsal etkinlik karnavalda ziyaretçileriyle buluşuyor.

“Somut Olmayan Kültürel Miraslar”, “Adana’nın Gelinleri”, “ Havadan Adana” fotoğraf sergileri geçmiş karnavallarda gerçekleşen etkinliklerin sadece bazıları.

Hatıra olarak saklayabieceğiniz Karnaval Gazetesi de tüm bölgedeki restoranlara, kafelere ve otellere ücretsiz olarak dağıtılacak. Gazete ayrıca Migros marketlerinde de bulunabilecek.

Ulusal Satranç Turnuvası

Festival süresince devam edecek olan ulusal satranç turnuvasının kazananı 15 bin TL ödül kazanacak.

4-7 Nisan: 4. Geleneksel VosFest 

4-7 Nisan tarihleri arasında Merkez Park’ta düzenlenen Vosvos Festivali‘ne birbirinden renkli klasik araçlar katılacak.

Müzikal Etkinlikler

Karnavalda her sene yerli ve yabancı müzik grupları sahne alıyor. Ünlü isimlerin gönüllü olarak gösteriler düzenlediği karnavalda ayrıca amatör müzik grupları da şehrin sokak sahnelerinde konserler düzenliyor.

Bu senenin önemli grupları arasında poliPop Korosu bulunuyor.

Düzenlenecek müzik etkinlikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için karnaval Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

7 Nisan: Portakal Çiçeği 10 KM Koşusu

5 Nisan Pazar günü saat 9’da Tarihi Büyük Saat Kulesi’nden başlayarak Seyhan Irmağı kıyısından devam edip Galeria’da bitecek koşuya katılmak için kaydınızı bir an önce yaptırmalısınız.

Koşunun olduğu gün kayıt yapılmayacak; koşunun katılım ücreti ise 35 TL.

Bütün karnaval boyunca leziz Adana yemekleri arasında kaybolacağınız için karnavalı 10 kilometrelik bir koşuyla bitirmek isteyebilirsiniz. Böylece karnaval boyunca bolca aldığınız kalorileri bir çırpıda kaybedebilirsiniz!

7 Nisan: Portakal Çiçeği Kupalı Koşusu

Adana Yeşiloba Hipodromu’nda 7 Nisan Pazar günü koşulacak.

Çocukların profesyonel bir ekiple ata bineceği ve keyifli vakit geçirebileceği “Pony Club” etkinliği de 3-7 Nisan‘da Portakal Çiçeği Karnavalı’nda düzenlenecek.

7 Nisan: Migros Kostümlü Aile Koşusu

Bu yıl 7. kez düzenlenecek olan koşu Merkez Park’ta saat 13’te başlayacak.

800 metrelik koşuya kostümleriyle gelen aileler çocuklarıyla beraber katılabilecek.

Koşuya katılabilmek için ailekosu@nisandaadanada.com adresine mail atarak kayıt yaptırmak gerekmektedir. Koşuya katılan katılımcılara Migros marketlerinde kullanabilecekleri alışveriş hediyeleri hediye edilecektir.

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı Yarışmaları & Projeler

Kraliçe Kostüm Tasarımı

adana

Karnaval’ın en renkli kostümünü tasarlayan tasarımcıya çeşitli ödüller sunan yarışmanın finalistleri 3 Nisan’daki defilede tasarımlarını sunacak.

Defile sonrasında ilk 3’e giren yarışmacılara çeşitli para ödüllerinin yanı sıra hem yurt içi hem de yurt dışı moda akademilerinde eğitim imkanları sunulacak.

Bu senenin teması ise “Doğanın Sesi / The Sound of Nature” olarak belirlendi.

Yarışmaya son katılım tarihi ise 16 Şubat 2020. 

Kortej Takımları Kostüm Tasarım Yarışması

adana

Kortej Takımları Kostüm Tasarım Yarışması’na Karnaval ruhuna uygun “Bereket” temasını yansıtacak hazır kostümlerle veya yeni tasarlayacağınız kostümlerle katılabilirsiniz. En az 2 adet farklı kostüm çalışmasıyla katılım zorunludur.

Bireysel katılımın olmadığı, en az iki kişi veya sınırsız ekip üyesine sahip takımların katılacağı yarışmaya son katılım tarihi: 20 Mart 2020.

Finale katılan kıyafetler kortejde ön sırada yer alacak olmasının yanı sıra para ödülleri de kazanacak.

Yarışmaya katılacak kıyafetler 20 Mart 2020 tarihine kadar hazırlanmalı, detaylar ve fotoğraflarla ile birlikte info@nisandaadanada.com adresine mail atılmalıdır.

2. Hızlı Adana Dürüm Yeme Yarışması

Etkinliklerin en lezzetli olanlarından biri de Adana Dürüm Yeme Yarışması! Yarışmaya katılanların Adana’ya özgü bu çok sevilen yemeği hızlıca bitirmeleri gerekiyor. Ne kadar lezzetli olduğunu düşünürsek yarışmaya katılanların motivasyonu oldukça yüksek olacak gibi.

Portakallı Lezzetler Yarışması

Bu yıl 3. kez düzenlenecek olan Portakallı Lezzetler Yarışması, içecek, pasta, tatlı, soğuk yemekler ve sıcak yemekler olmak üzere 5 kategoride düzenlenecek.

Her yarışmacı en fazla 2 kategoride katılabilecek.

Yarışmanın adından da anlaşılabileceği gibi, yarışmaya sunulan yemeklerin her birinde narenciye ürünlerinin kullanılması zorunlu.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin 20 Mart tarihine kadar iletişim bilgileriyle beraber info@nisandaadanada.com adresine mail atarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Yarışma sonuçları ise 5 Nisan’da düzenlenecek törende belli olacak.

Adana Rotary Kulübü Uluslararası Fotoğraf Yarışması

adana

4-10 Nisan arasında fotoğraf yarışmasında ödül alan fotoğraflar Altınoran Sanat Akademisi‘nde sergilenecek.

Sergi 4 Nisan günü saat 19’da açılış kokteyli ile başlayacak.

Nasuh Mahruki’nin “Hayatınız En Büyük Maceranız Olsun” Fotoğraf Sergisi

Fotoğrafçı, gezgin, profesyonel dağcı, yazar ve AKUT’un kurucularından Nasuh Mahruki’nin fotoğraf sergisi ‘Hayatınız En Büyük Maceranız Olsun’ Portakal Çiçeği Festivali’nde fotoğraf severlerle buluşacak.

Dünyanın farklı köşelerinde çekilmiş 60 fotoğrafı fotoğrafın sergileneceği sergi

“Filmed in Prague” Fotoğraf Sergisi

Prag ile günümüzdeki halini aynı karelerle birleştiren fotoğraf sergisi Çek Büyükelçiliği’nin Karnaval’a bir armağanı.

Serginin fotoğrafları ise Prag’da yaşayan ve Adanalı bir sanatçı olan Musa Bektaş’a ait.

Karnaval’da Alışveriş

adana

Her sene olduğu gibi bu sene de karnaval boyunca Adana sokaklarında ve parklarda satış stantları açılacak.

Adana’ya özgü yöresel lezzetler ve hediyelik eşyalar stantlarda Adana halkını ve karnaval için Adana’ya gelen misafirleri bekliyor olacak.

Eğer bu sene Karnaval’ı ziyaret edemeyecekseniz veya karnaval sırasında elinizle poşetlerle gezmek istemiyorsanız Adana’dan Gelsin internet sitesi üzerinden Adana’ya özgü lezzetleri ve hediyelik eşyaları evinize dönünce hemen satın alabilir; sevdiklerinize dilediğiniz gibi hediye edebilirsiniz.

Adana’da Gezilecek Yerler 

adana taşköprü

Hazır festival amacıyla Adana‘da bulunuyorken, şehrin önemli tarihi ve doğal güzelliklerini de görmek isteyebilirsiniz.

Adana’nın simgelerinden Taşköprü‘nün Roma İmparatorluğu döneminde yaptırıldığı düşünülüyor. Bu durumda dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü olma unvanını taşıyor.

Köprünün Seyhan ayağında, altı minareli devasa Sabancı Camii bulunuyor. Sabancı ailesinin yaptırdığı camii, Sabancıların Adana’daki tek mirası değil. Köprünün diğer tarafında da ailenin ilk fabrikasının bacaları görülebilir. Ziyaretiniz sırasında camii etrafındaki parkta da güzel bahar havasının tadını çıkarmak isteyebilirsiniz.

Ziyaretiniz sırasında Adana’nın önemli müzelerini de görmek isterseniz Adana Sinema Müzesi, Atatürk Evi Müzesi ve Adana Arkeoloji Müzesi görülmesi gereken önemli koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Adana’nın eski şehir merkezinde Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan Büyük Saat‘i, Tarihi Kazancılar Çarşısı‘nı, Ramazanoğulları Konağı‘nı ve Yeni Camii olarak da bilinen Adana Ulu Camii’ni görebilirsiniz.

Eğer yeterli vaktiniz varsa Adana şehir merkezinden 26 kilometre uzaklıktaki Misis ilçesine bağlı Misis Mozaik Müzesi’ni de görebilirsiniz. Ücretsiz giriş yapabileceğiniz müze Roma İmparatorluğu döneminden kalma mozaiklere ev sahipliği yapıyor.

Adana’ya özel araçla sadece 2 saat 22 dakika uzaklıkta bulunan Antakya şehrini de Ddoğu Akdeniz’ gelmişken mutlaka keşfetmelisiniz.

Adana’da Yemek

adana kebap

Adana denince akla gelen Adana Kebabı‘nın en iyilerini hiç kuşkusuz kendi memleketinde tadabilirsiniz.

Adana’nın en eski kebapçılarından biri olan Mas Kebap, ev yemekleriyle ün kazanmış Köy Sofrası, ve en önemli spesiyali güveç olan Özasmaaltı Kebap öğlen ve akşam yemekleriniz için uğramak isteyebileceğiniz mekanlardan.

Adana’ya Nasıl Gidilir? 

adana

Adana’ya otobüs ile gitmek isterseniz uygun fiyatlara Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs bileti bulabilirsiniz. En hesaplı otobüs biletleri için tıklayınız.

Hava yolu ile Adana’ya ulaşmak isterseniz Türkiye’nin dört bir yanından Adana Şakirpaşa Havalimanı’na birçok uçuş bulunmaktadır. En hesaplı uçak biletleri için tıklayınız.
Şakirpaşa Havalimanı da Adana Otobüs Terminali de şehir merkezine oldukça yakın; şehir merkezinde ulaşım için otobüs ve dolmuşları kullanabileceğiniz gibi araç da kiralamayı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here