İstanbul’daki Meşhur Semtler, Meydanlar & Sokaklar

0
176
Moda İskelesi

İstanbul’u başkent belirlemiş üç imparatorluktan semboller barındıran tarihi semtler, meydanlar ve sokaklar… Her biri tarihin eşsiz izlerini taşıyan ve yüzyıllar geçtikçe değişen, gelişen, ama şehir halkının hala çok severek ziyaret ettiği birbirinden özel ve güzel yerler. İşte karşınızda İstanbul’un mutlaka görmeniz gereken semtleri, meydanları ve sokakları:

İstanbul’daki Meşhur Semtler, Meydanlar & Sokaklar

Sultanahmet Meydanı

sultanahmet meydanı (2)

İstanbul’un sembolleri arasında yer alan Sultanahmet Meydanı, şehre elen herkesin mutlaka gitmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Osmanlılar ile Bizanslıların at yarışı yaptığı meydan olarak bilinen meydanın 1800 yıllık köklü bir geçmişi bulunuyor.

App_indir_banner_mobil

Bizans askerlerinin asıldığı ağaçlar, panayırlar ve türlü türlü eğlencelere sahne olan meydanda aynı zamanda birçok tarihi yapı konumlanıyor.

Sultanahmet Meydanı çevresinde gezebileceğiniz yapılar arasında; Sultan Ahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Yılanlı Sütun, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Topkapı Sarayı, Caferağa Medresesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Aya İrini Müzesi ve Arasta Pazarı bulunuyor.

Ayrıca, Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan, üzerindeki ince işlemeleriyle görenleri kendine hayran bırakan çeşmedir. Bu çeşme, Sultanahmet Meydanı’nın sembolü olarak kabul görüyor.

İleride konumlanan eski Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binası, yenilerek otel halini aldı. Nerede konaklayacağını düşünenler için iyi bir seçenek oluşturuyor.

En kıdemli anıtlardan bir tanesi olan Dikilitaş’ın da bulunduğu meydanda ayrıca, Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Pargalı İbrahim Mehmet Paşa’nın sarayı mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında.

ucakbileti_sorgula (1)

İstanbul’un neredeyse her yerinden ulaşımın oldukça rahat olduğu Sultanahmet Meydanı’na en kolay ulaşım şekli otobüs ve metrobüs. Metrobüsle Cevizlibağ Durağı’na geldikten sonra tramvayla Kabataş istikametinde ilerlediğinizde Sultanahmet Camii Durağı’nda inebilirsiniz. Böylece trafiğe takılmadan, hızlı bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Eminönü

Eminönü

İstanbul’un tarihle iç içe yaşayan semtlerinden bir tanesi olan Eminönü, ilk duraklarınızdan bir tanesi olmalı.

Bölgede, camisinden kütüphanesine, çarşısından müzelerine, parklarından köşklerine kadar pek çok doğal ve tarihi güzellik bulunuyor.

1660 senesinde Turhan Sultan yaptırılan Mısır Çarşısı da bunların başında geliyor. Aktarları ile nam salmış çarşıda eşitli baharatlar, farklı bitki tohum ve kökleri, kuru yemiş çeşitleri ve farklı şarküteri ürünlerini bulabilirsiniz. Günümüzde, Yeni Camii’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın yanında konumlanan Mısır Çarşısı’nın bulunduğu yerde, Bizans zamanında da Marko Envalos adında bir çarşı yer alıyormuş.

Eminönü’nde gezip görebileceğiniz diğer noktalar ise; Yeni Camii, Hidayet Camii, Zeynep Sultan Camii, Alay Köşkü, Hünkar Kasrı, Büyük Postane ve Tanzimat müzeleri, Atıf Efendi Kütüphanesi ile Nurosmaniye Kütüphanesi. Nurosmaniye Kütüphanesi’nde III. Osman ve I. Mahmut’un şahsi kitaplarına ulaşabileceğiniz gibi Bayram Paşa’ya ait 79 adet el yazması kitabı görebilirsiniz.

Ayrıca, 17. yüzyılda inşa edilen ve 10 binden fazla İznik çinisiyle süslenmiş Hünkar Kasrı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Galata Kulesi’ne de çıktınız mı, Eminönü’ndeki tarihe, kültüre ve doğal güzelliklere hakimsiniz demektir.

on olarak yapmanız gereken, denize nazır bir restorana oturup, denizden taze taze tutulan balıkların tadına bakmak.

Fatih ilçesinde konumlanan Eminönü’ne gitmek için vapur, otobüs, füniküler, metro, minibüs gibi ulaşım seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi (2)

Türkiye’nin en önemli caddeleri arasında yer alan İstiklal Caddesi, 19. yüzyıldan beri önemini muhafaza ediyor.

1400 metre uzunluğundaki cadde üzerinde  iç çamaşırı, çanta, kundura, giysi, aksesuar, bijuteri dükkanları; fast food dükkanları, tatlıcılar, balık lokantaları, börekçiler, muhallebiciler; barlar, türkü evleri, fasıl mekanları, meyhaneler; sinema, sanat galerileri, kitap evleri ve tiyatro gibi kültür merkezleri yer alıyor. Böylesine çeşitli aktiviteleri tek bir çatı altında toplamasıyla turistlerin yoğun ilgisini gören İstiklal Caddesi’nde dilerseniz alışveriş yapabilir, dilerseniz de herhangi bir kültür – sanat etkinliğine katılabilirsiniz.

Karnınız acıktığında size çeşit çeşit yemek imkanı sunan mekanlardan bir tanesine oturabilirsiniz.

Gecenin karanlığı iyice bastırdığında ise eğlence anlayışınıza göre bar, meyhane, disko gibi yerlere geçebilirsiniz.

Beyoğlu ilçesinde konumlanan İstiklal Caddesi’ne gidebilmek için Taksim’e ulaşmanız gerekiyor. Taksim’e gitmek içinse kullanabileceğiniz pek çok ulaşım alternatifi bulunuyor. Eğer karşıdan gelecekseniz, belediye otobüslerine binebilir veya vapurla Karaköy’e geldikten sonra fünikülerle Taksim’e çıkabilirsiniz. Tramvay ve metro da diğer ulaşım seçenekleri arasında yer alıyor.

Moda

Moda İskelesi

Haydarpaşa İskelesi’nin de mimarı olan Vedat Bey, Moda İskelesi’nin de mimarıdır. 1916-1917 yılları arasında inşa edilen iskeleye taştan yapılma bir yol üzerinden varılıyor. İskelenin neredeyse tamamı, Kütahya çinileriyle süslenmiş. Lodos fırtınası sebebiyle iskelenin üst katı çok fazla zarar gördüğü için sonraları kaldırıldı.

2001 yılında, Kabotaj Bayramı’nda tekrardan ziyarete açılan iskele, Beltur firması tarafından işletildi ve restoran olarak hizmet verdi fakat şu anda hizmete açık değil. Şu an için yapılan restorasyon çalışmaları sebebiyle hizmet dışı olan Moda İskelesi’nin ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor.

Güneşin ağırdan kaybolmasını ve yerini gecenin sessizliğine bırakmasını en güzel Tarihi Moda İskelesi’nden izleyebilirsiniz. Çoğu kişinin gidip de manzarayı izlemekten nutkunun tutulduğu bir yer olan iskele, Kadıköy’de bulunmasından dolayı da hem yerli hem de yabancı pek çok kişinin ilgisini çekiyor.

İskelenin merkezi konumu, ulaşımı da kolaylaştırıyor. Otobüsle, minibüsle, metroyla veya vapurla Kadıköy merkeze gelebilir, buradan da dilerseniz yürüyerek dilerseniz de tramvayla Tarihi Moda İskelesi’ne ulaşabilirsiniz.

Soğukçeşme Sokağı

soğukçeşme

Topkapı Sarayı’nın hemen yanında konumlanan Soğukçeşme Sokağı, Cumbalı ve az katlı tarihi evleriyle insanın içini ısıtacak bir görsel oluşturuyor.

Sokak, inşa edildiği dönemde saray çalışanları ve varlıklı ailelerin ikamet yeri olarak kabul ediliyormuş. Üzerinde 12 tane evin bulunduğu ve eski Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün de bu evlerden birinde doğduğu sokak, Gülhane Parkı, Topkapı Sarayı ve Ayasofya üçgeninde yer alıyor.

Osmanlı ve Roma mimarisinden esintilere rastlayabileceğiniz Soğukçeşme Sokağı’nda konumlanan Naziki Tekkesi Osmanlı döneminin, Roma Sarnıcı da Bizans döneminin en büyük temsilcileri olarak kabul görüyor.

1900’lü yılların sonunda yapılan restorasyon çalışması sonrasında sokak, pansiyon olarak kullanılmaya başlanmış.

Sokak üzerinde aynı zamanda bir otel ile Fransız ve Türk mutfağının en leziz örneklerini müşterilerine sunan bir restoran hizmet veriyor.

Soğukçeşme Sokağı’na gitmek için, tıpkı Topkapı Sarayı’na gidiyormuş gibi metrobüse binerek Cevizlibağ Durağı’nda inin. Buradan, Kabataş yönünde ilerleyen tramvaya binip Sultanahmet Durağı’nda indiğinizde, yürüyerek Soğukçeşme Sokağı’na ulaşabilirsiniz.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı

İstanbul’da gezilecek yerlerin belki de başında gelen, dünyanın en güzel ve etkileyici boğazlarından bir tanesi olan İstanbul Boğazı, iki kıtayı birbirinden ayırıyor.

Birbirinden güzel şehir manzaralarının daima merkezinde olan İstanbul Boğazı, şehre gelen turistleri de kendisine hayran bırakıyor.

İstanbul Boğazı’nı uzaktan seyretmek ayrı bir tat, üzerinde bulunmak ayrı bir tat veriyor.

Şehirde, belirli noktalardan düzenlenen Boğaz Turları’na katılarak siz de, kendinizi boğazın maviliklerine atabilirsiniz.

Ortaköy, Eminönü, Üsküdar gibi noktalardan organize edilen turlar genelde 1 – 2 saat civarında sürüyor. Tur kapsamında, çevrenizde yer alan yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirme yapılıyor. Şehir Hatları’nın turlarına katılmak isterseniz, uzun boğaz turu için 25 TL, kısa boğaz turu için 15 TL, mehtap turu içinse 20 TL ödemeniz gerekiyor. 0 – 6 yaş arasındaki çocuklar için ücretsiz olan bu turlar, 6 – 12 yaş arası çocuklar içinse %50 indirimli.

Eğer para sıkıntınız yoksa ve boğazı daha yakından tanımak istiyorsanız, Saffet Emre Tonguç’un rehberliğinde düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Ayrıca, özel tekne kiralayarak da boğaza açılma imkanınız bulunuyor.

Büyükada

buyukada

Asırları devirmiş köşklere, çam ormanlarına, meyhanelere, tarihi kiliselere ve daha birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Büyükada, İstanbulluların hafta sonunda kafalarını dinlemek için kaçtıkları bir yer olarak biliniyor.

Şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Büyükada, İstanbul’daki Prens Adalarının en büyüğü ve en kalabalığıdır.

Eski adı ‘Prinkipo’, Rumca ‘Prenses’ anlamını taşıyan adada motorlu taşıt kullanımı yasaktır. Bu nedenle ulaşım fayton, bisiklet ve elektrikli araçlarla sağlanıyor.

Adanın merkezinde, neredeyse her noktada bisiklet kiralayan bir dükkan bulabilirsiniz. Saati 5 TL olan bisikletlerin günlük kiralama ücretleri ise 20 TL.

Adayı faytonla dolaşmak isteyenleri ağır bir at kokusu bekliyor. Ayrıca, atlara yapılan işkenceye de ortak olacağınız bu gezide Küçük tur için 67 TL, Büyük tur içinse 79 TL ödemeniz gerekiyor. Faytonlara en fazla 4 kişi ve 2 de çocuk binilebiliyor. Eşyalar için ekstra ücretin alındığı faytonlara gece 00:00’dan sonra binmek isterseniz de %50 daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor.

Sabahtan Büyükada’ya gelip, bisikletinize atladığınız gibi Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı’nı, Rum Yetimhanesi’ni, Reşat Nuri Güntekin’in evini, Müslüman Mezarlığı’nı, Meryem Ana Kilisesi’ni ve Adalar Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Eğer seyahat için sıcak bir yaz gününü tercih ettiyseniz ve deniz girmek istiyorsanız, adada bulunan 8 farklı plajdan bir tanesine gidebilirsiniz. Bu plajlardan Yörükali Plajı ve Eskibağ Plajı, otelde kalanlara ücretsiz. Eğer otelde kalmıyorsanız Yörükali Plajı’na girmek istiyorsanız hafta içi 35 TL, hafta sonu 40 TL, Eskibağ Plajı’na girmek istiyorsanız da hafta içi 20 TL, hafta sonu da 30 TL ödemeniz gerekiyor. Adadaki Yada Beach Club, Prenses Koyu Plajı, Nakibey Plajı, Aya Nikola Halk Plajı, Kumsal Aile Plajı ve Halik Koyu Plajı ise otelde dahi kalsanız ücretli.

Büyükada’ya gitmek için, Karaköy, Eminönü, Kabataş, Avcılar, Bostancı, Kadıköy, Kartal ve Maltepe’den kalkan vapurlara binebilirsiniz. Ortalama 1 saat 15 dakika süren yolculuk için ödemeniz gereken ücret ise 7.5 TL.

Heybeliada

Heybeliada (3)

Adalar seferi yapan vapurların ilk durağı olan Heybeliada’nın Büyükada’dan tek farkı daha küçük ve daha tenha olmasıdır.

Motorlu taşıtların kullanılmadığı adayı bisiklet ya da faytonla dolaşabilirsiniz.

Merkezde çok sayıda bisiklet kiralama noktası bulunuyor. Saati 5 TL, günlüğü ise 20 TL’den bisikletinizi kiralayabilirsiniz. Tıpkı Büyükada’da olduğu gibi Heybeliada’da faytonun fiyatı, küçük tur için 67 TL, büyük tur içinse 79 TL’dir.

Konaklama açsısından oldukça zengin olan adada mutlaka görmeniz noktalar ise; Heybeliada Deniz Lisesi, Aya Yorgi Uçurum Manastırı ve Bet Yaakov Sinagogu’dur.

Heybeliada’ya gidip de denize girmeden dönmek olmaz diyorsanız, kullanabileceğiniz 4 adet plaj bulunuyor. Bunlardan; Ada Beach Club’a giriş ücreti hafta içi 30 TL, hafta sonu ise 40 TL, Heybeliada Aqua Green Beach Club’a giriş ücreti hafta içi ve cumartesi günleri 35 TL, hafta sonu ise 50 TL. Akvaryum Koyu ve Alman Koyu içinse herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Saat başı ve 2 saatte bir hareket eden adalar vapurlarına, tıpkı Büyükada’ya gitmek için olduğu gibi Karaköy, Eminönü, Kabataş, Avcılar, Bostancı, Kadıköy, Kartal ve Maltepe’den binebilirsiniz. Ödemeniz gereken ücret ise 7.5 TL.

Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here