Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 20 Yer

0
114587

Yoğun ve stresli iş yaşamından bir nebze olsun sıyrılmak adına kurduğunuz tatil hayalleri yine bütün bir sene boyunca en büyük motivasyon kaynağınız oldu değil mi?

Haydi bakalım, beklediğiniz o özel zaman gelip çattı. Şimdi zihninizi meşgul eden bütün işlere küçük bir mola verip, biraz olsun nefes alma zamanı. Bu zengin coğrafyada pek kolay olmasa da size düşen tek şey, kendiniz ve sevdikleriniz için yaz tatilini bu sene nerede geçireceğinize karar vermek.

Henüz karar veremediyseniz, bir de “Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 20 Yer” listemize göz atmayı deneyin. Türkiye’nin en güzel tatil beldelerine otobüs bileti veya uçak bileti alarak ulaşmanız mümkün!

Türkiye’de Popüler Tatil Yerleri

1) Bodrum, Muğla

bodrum

Tatil yerleri listemizin birinci sırasında elbette Bodrum var. Tatil yapılacak yerlerin en çok tanınanı, en çok bahsedileni de belki de Bodrum. Türkiye’de deniz, kum, güneş sözcüklerini bir araya getirdiğimiz zaman zihnimize düşen ilk yer çoğumuz için Bodrum oluyor.

Dört mevsim hareketli bir ilçe olan Bodrum’u esasen sadece yaz mevsimiyle ilişkilendirmek elbette biraz haksızlık olur. Buna rağmen yaz mevsiminde bölgedeki nüfusun ortalama 10 katına çıkması da yadsınamaz bir gerçek.

Eski adı Halikarnassos olan Bodrum’da, sadece güneşi, pırıl pırıl denizi ya da geniş kumsalları değil, binlerce yıllık tarihin ayak izlerini ve mitolojinin gizemini bulacaksınız. Bir dönem “Yılın En İyi Müzesi” unvanını almaya hak kazanmış olan Bodrum Kalesi ilçenin tam kalbinde yer alıyor.

Denizden fırsat bulduğunuzda Sualtı Arekoloji Müzesi’ne ve Antik Tiyatro’ya da muhakkak uğrayın. Muğla’nın en büyük ilçelerinden biri olan Bodrum, özellikle turistlerin varlığını iyiden iyiye hissettirdiği gece hayatıyla da dikkat çekiyor.

Bodrum’da Ne Yapılır?

 • Dünyanın 7 harikasından birinin Bodrum’da olduğunu söylesek… Milattan Önce 377’de ölen Kral Maussollos adına yaptırılan Halikarnas Mozolesi’ni yerinde görme fırsatını kaçırmayın.
 • 700 metre sahil uzunluğu ve 20 metre sahil genişliği olan Bitez Plajı’na gidin ve çarşaf gibi denizin ve güneşin keyfini çıkarın.
 • Zeki Müren’in Bodrumlu olduğunu muhakkak duymuşsunuzdur. O halde Bodrum’a kadar gelmişken Zeki Müren Sanat Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyin.
 • Her daim bir etkinlik, söyleşi, sergi ya da gösterim bulabileceğiniz Dibeklihan Kültür Sanat Köyü’nü keşfedin.
 • Bodrum’u içeriden fethetmek istiyorsanız günübirlik tekne turlarına katılın. Denizden bütün Bodrum’u kucakladığınızı hissedeceksiniz.

2) Ayvalık, Balıkesir

ayvalık

Tatil yapılacak yerlerin en güzellerinden birisi olan Ayvalık, Balıkesir’in Ege’ye doğru firar etmiş ilçesi. Buranın zaten bütün kalbiyle, ruhuyla, neşesiyle Ege’ye ait olduğunu gelir gelmez fark edeceksiniz. Hayatınız boyunca Ayvalık’ı sadece tostuyla değil, Cunda Adası’yla, Şeytan Sofrası’yla ya da Sarımsaklı Plajı ile  anımsamak için rotanızı bir an önce bu şirin beldeye çevirin.

Ayvalık’ta Ne Yapılır? 

 • Huzurlu bir atmosferde denizin tadını çıkarmak mı istiyorsunuz? Doğrudan Sarımsaklı Plajı’na…
 • “Yaz tatili rakı balıksız olmaz” dediğinizi duyar gibiyiz. O halde doğru adrestesiniz. Çünkü “Rakı, Balık, Ayvalık” buralarda hep aynı cümle içinde yer alır.
 • Cunda’ya tatilinizde çok geniş bir yer açın. Zira burası alışverişin, gece hayatının ve tarihin merkezi. İster gece stantlarından, isterseniz de gündüz çarşısından sevdikleriniz için orijinal hediyeler arayın.
 • Cunda’nın meşhur evlerini ve taş sokaklarını dolaşırken bol bol fotoğraf çekin.
 • Tarihi zeytinyağı ve sabun fabrikasını ziyaret edin.

3) Alaçatı, İzmir

alaçatı deniz

Tatil beldeleri arasında “En İyi Çıkış Yapan Yerler” şeklinde bir liste yapsak, şüphesiz ki zirvede Çeşme‘den başka bir yeri göremeyiz.

Çeşme’nin bu önlenemez yükselişinde Alaçatı’nın payı ise tartışılmaz. Eskiden sadece rüzgar sörfüyle ön planda olan Alaçatı, şimdilerde yaz tatillerinin vazgeçilmez adresi durumunda.

İzmir’e yaklaşık 90 km olan Alaçatı, sizi yol boyunca buranın simgesi olan rüzgar değirmenleriyle karşılar.

Butik otelleri, son derece şık mekanları, sörf tutkunlarının vazgeçemediği hırçın denizi ve otantik çarşısıyla Alaçatı’da renkli bir yaz tatili sizleri bekliyor.

Alaçatı’da Ne Yapılır?

 • Alaçatı’ya kadar gelmişken buranın simgesi olan yel değirmenlerini es geçmeyin. 150 senelik bir tarihi olan yel değirmenleri, turistler tarafından büyük ilgi görüyor.
 • Her tatil beldesinin küçük ya da büyük bir çarşısı var; ancak Alaçatı’nın çarşısı beklentilerin çok üzerinde. Alışveriş için gözünüz başka bir yeri aramasın, Alaçatı çarşısında aradığınız her şeyi bir arada bulacağınıza emin olabilirsiniz.
 • Renkli taş evleri evinize döndüğünüzde hatırlamak istiyorsanız burada bol bol fotoğraf çekin.
 • Eğer denk gelirseniz buradaki sörf müsabakalarını yerinde izleyin.
 • Her sene rekor sayıda katılımın olduğu Alaçatı Ot Festivali’ne katılın.

4) Eski Foça, İzmir

eski foça

Ege’nin incisi İzmir ise İzmir’in incisi de şüphesiz Foça. Foça da yıllar boyu çok büyük bir hasara uğramadan kendini koruyabilmiş nadir güzelliklerden biri.

İsmini zamanında denizinde yaşayan Akdeniz foklarından alan Phokaia, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki yer de turist akınına uğruyor ancak aralarında büyük bir fark var.

Yeni Foça yapılaşmalarla eski görünümünü kaybettiği için Eski Foça daha ön planda, çünkü yıllardır aynı haliyle kalmış. Küçük liman bölgesiyle, sayısız balıkçı teknesiyle, temiz sahil yoluyla, butik otele dönüştürülmüş eski Rum evleriyle ve daracık ara sokaklarıyla insana aradığı huzuru veriyor.

Eski Foça’da Ne Yapılır?

 • Denize sıfır bir balıkçıya girin ve birbirinden leziz mezeleri, yeni tutulmuş taze balıkları yiyin. Ve unutmayın ki Eski Foça’da adettir, rakı içerken yan masalarla sohbet açılır ve kadehler tokuşturulur.
 • Rakı dışında bir aktivite isterseniz otantik kafelerde ve barlarda çıkan canlı müzik gruplarını dinleyin.
 • Tekne turuna katılarak İncir Adası, Orak Adası ve Siren Kayalıkları’na gidin, Siren Kayalıkları’nda doğal yaşamına devam eden fokları görün.
 • Günlük Mavi turlar ile çevredeki adalara ve koylara gidin. Gittiğiniz adalarda dondurma yemeyi unutmayın.
 • Helenistik dönemden miras kalan Athena Tapınağı, Kutsal Alanı, ve tiyatroyu keşfedin.
 • “Taş ev” olarak bilinen ve Foça’ya 7 km mesafede bulunan Pers Anıt Mezarı’nı görün.
 • Yapılan kazılar sonucunda M.Ö. 546 yılında yaşandığı kanıtlanan bir savaşta kullanılmış olan oklar, mızrak uçları, eski mancınık güllelerinin olduğu Arkaik Duvar ve Heredot Duvarı’nı ziyaret edin.
 • Foça’ya doğru yokuş inerken sol tarafta bulunan Top Dağı’nın üzerindeki tarihi yel değirmenlerini görün. Restorasyonu planlanan ve yıkılmak üzere olan yel değirmenlerini belki de yenilenmeden önceki son halini sadece siz göreceksiniz.
 • İlçe merkezine 2 km mesafede bulunan Çan tepesinin eteğindeki kayaların oyulmasıyla ortaya çıkan aile kaya mezarı Şeytan Hamamı’nı keşfedin.
 • Eski Foça çarşısını ve birbirinden şirin hediye dükkanlarını gezin, fiyatların uygunluğuna dayanamayıp planladığınızdan çok hediye alacağınıza eminiz.

5) Fethiye, Muğla

fethiye sahil

Muğla Türkiye’nin tatil şehirlerinin başında geliyor. Fethiye ise Muğla’nın diğer bir incisi.

Antik çağlarda burada zengin bir yaşam kuran Likyalılardan Romalılara, daha sonrasında da günümüze miras kalan Fethiye, gürültüden ve kalabalıktan uzak bir tatil yapmak isteyenlerin her zaman uğrak yeri oluyor.

Fethiye ile özdeşleşmiş olan Ölüdeniz’e gitmek içinse merkezden sadece 10 km uzaklaşmanız yetecektir.

Fethiye’de Ne Yapılır?

 • Kordonda salaş bir mekanda balık ekmek ya da tantuni yiyin. Üstüne bir de buranın meşhur kar helvasından deneyin.
 • Limandan günlük olarak düzenlenen On İki Ada turuna katılın.
 • Caretta caretta kaplumbağalarla komşu olmak isterseniz sizi Çalış Plajı’na alalım.
 • Ölüdeniz’in 5 km uzağında bulunan ve ismini bölgede yaşayan kelebeklerden alan Kelebekler Vadisi’ni es geçmeyin.
 • Mavi ve yeşilin bin bir tonuna şahit olacağınız Kabak Koyu’nda doğanın tadını çıkarın.

6) Kaş – Kalkan, Antalya

kalkan liman

Türkiye’de tatil yapılacak en popüler yerlerden bir tanesi de Kaş. Ülkemizin cennet köşesi olan Antalya’nın her bir ilçesi kendi içinde apayrı bir dünya. Kaş da elbette bunlardan bir tanesi.

Bilhassa kamp yapma konusunda tatilcileri mutlu eden Kaş, dalmayı sevenler için de ideal bir bölge olarak biliniyor.

İçinizi kıpır kıpır edecek bir tatil deneyimi için Antalya merkezden Kaş’a 3 saatlik bir yol gitmeniz gerekiyor.

Kaş-Kalkan’da Ne Yapılır?

 • Dünyanın her yerinden karavanlarıyla gelen turistlerle kaynaşacağınız, size neşeli bir atmosfer sunan Kaş Camping’e dahil olun.
 • Buranın dalış için çok ideal olduğunu söylemeden geçmek olmaz; dalış konusunda tecrübeniz yoksa 4-5 metrelik keşif turlarına katılın.
 • Patara her ne kadar büyükse, Kaputaj Plajı da bir o kadar küçük ve sevimli. Gerçi sevimli dediğimize bakmayın, Kaputaj’ın denizi epey dalgalı olduğu için yüzme bilmeyenler buraya pek yanaşmıyor. Kendine güvenenleri böyle alalım.
 • Cenneti andıran Gömbe Yaylası’ndaki şenlikleri kaçırmayın.
 • Simena Antik Kent’in hemen yanı başında kano yapın.

7) Bozcaada, Çanakkale

bozcaada

Sizce Türkiye’de yaz tatili yapılacak yerler listesine Bozcaada dahil olmadan olur mu hiç? Eğer Bozcaada’ya ilk kez gidecekseniz çok şanslısınız çünkü buradaki ilk hislerin tarifi mümkün değil. Her defasında, sanki ilk defa gidiyormuşçasına o duyguları yeni baştan tatmak istersiniz.

Bütün dünyadan arınmış, adeta kendini gürültüden izole etmiş bambaşka bir dünyaya kucak açmak istiyorsanız, Rum ve Türk halklarının tarih boyunca kardeşçe yaşadığı bu saklı cennet, tam da size göre bir yer.

Bozcaada’da Ne Yapılır?

 • Bozcaada Kalesi’ne çıkın ve adanın eşsiz panoramik manzarasını seyre dalın.
 • Adanın tarih kokan tarafı olan Rum mahallesini gezerken her anı fotoğraflamayı unutmayın.
 • Sevdikleriniz sizden mutlaka Bozcaada şarabı bekleyecektir, not alın.
 • Fırsatınız varsa eğer en az Bozcaada Caz Festivali kadar meşhur olan Bağbozumu Festivali’ne katılın.
 • Bozcaada’yı adım adım, sokak sokak solumak istiyorsanız merkezden bisiklet kiralayın ve kendi rotanızı oluşturun.

8) Kuşadası, Aydın

Kuşadası-Aydın

Bir insanın yaz tatilinden beklentisi ne olabilir ki sahiden?! Deniz, kum, güneş ve doğa. Zaten bu formülün neticesinde sonsuz bir huzur duygusu oluşuyor ister istemez.

Türkiye’de yaz tatili yapılacak huzurlu, sessiz sakin, ekonomik rotalar arasında İzmir ve Aydın sınırları arasında kalan çok özel bir yer var, o da ülkenin en önemli tatil beldesi Kuşadası. Efes Antik Kent’e yakın olması buraya gelmeniz için onlarca sebepten sadece birisi.

Ülkemizin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Kuşadası, gece hayatıyla sizi kalbinizden fethedecek.

Kuşadası’nda Ne Yapılır?

 • Denize girmek ve doya doya güneşlenmek için Kuşadası’nın en popüler plajı olan Kadınlar Plajı’nı tercih edin.
 • Canınız güzel bir köy kahvaltısı ya da şarap mı çekti, müjde! Şirince size hiç de uzak değil…
 • Merkezde yer alan Kuşadası Güvercin Adası Kalesi’ni mutlaka görün. Zira Kuşadası’yla ilgili çoğu magnette yer alan bir yeri görmeden dönmek olmaz.
 • Kuşadası Türkiye’nin en büyük ve en eğlenceli aqua parklarından birkaçına ev sahipliği yapıyor. Bu fantastik deneyim ayaklarınızı yerden kesecek.
 • Denk getirebilirseniz şayet her yıl temmuz ayında organize edilen Kuşadası Gençlik Festivali’ne katılın.

9) Çıralı – Olimpos – Adrasan, Antalya

çıralı

Yaz tatilinizi tek bir yerle sınırlandırmak yerine birbirine yakın olan destinasyonları değerlendirme fırsatını da göz ardı etmeyin. Tek seferde 3 tatil beldesini aradan çıkarmak isteyenlerin son dönemde uğrak yeri Antalya’nın batısında bulunan Çıralı, Olimpos ve Adrasan.

Olimpos bilhassa kamp yapmayı seven üniversite gençleri arasında çok revaçta olsa da  Çıralı ve Adrasan henüz pek keşfedilebilmiş değil. Bunun da en temel nedeni ulaşımın diğer alanlara kıyasla bir nebze daha zor olması. Kemer’in ortalama 30 km uzağında yer alan bu üçlü, birbirini her anlamda tamamlayan beldeler.

Mütevazı ve gürültüden uzak bir yaz tatili için Çıralı-Olimpos-Adrasan hattını notlarınız arasına şimdiden ekleyin.

Çıralı’da Ne Yapılır?

 • Olimpos’ta Tahtalı Dağı’nın tepe noktasına çıkmak için teleferiğe binin.
 • Milattan Önce 7. yüzyıldan kalan Phaselis Antik Kenti’ni görmeden Adrasan’dan ayrılmayın.
 • Çıralı’da yer alan, yeraltından sızan gazlar, bu taşların seneler boyunca yanmasına neden olan meşhur Yanartaş’a uğrayın.
 • Adrasan’da bulunan ve yerliler tarafından “Küçük Maldivler” olarak adlandırılan Suluada’yı görmek için  tekne turlarına katılın.
 • Olimpos’taki Musa Dağı’na yakın olan tarihi Roma Hamamı’nı ziyaret edin.

10) Datça, Muğla

datça muğla

Ege ve Akdeniz arasında sıcacık bir köprüden mi geçmek istiyorsunuz? Aradığınız lezzeti tam olarak Datça’da bulacaksınız. Esasen bir yarımada olan Datça’da tam tamına 52 farklı koy yer alıyor.

Bodrum’dan Datça’ya gelmek isteyenlerin ilk tercihi ise feribot oluyor. İzmir’den 4 saatte ulaşılabilen Datça, tipik Ege köylerini, Akdeniz’in ise turkuaz denizini almış melez bir yer adeta.

Popüler tatil beldelerinin aksine daha sakin bir atmosfer sunan Datça, geçmişi antik çağlara kadar uzanan tarihi ve geniş sahil şeridiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Datça’da Ne Yapılır?

 • Datça Can Yücel‘siz anılır mı? Burada Datça’nın sembollerinden, büyük üstat Can Yücel’e adanmış bir sokak ve ziyarete açık bir ev bulacaksınız; mutlaka ziyaret edin.
 • Buz gibi serin sularda yüzmek için Kumluk Plajı’na doğru yol alın.
 • Datça’nın meşhur bademinden ve badem ezmesinden, ister kendiniz, isterseniz de sevdikleriniz için bol bol alın.
 • Antik dönemin kültür-sanat merkezi olan Knidos Antik Kenti’ni yerinde görme fırsatını kaçırmayın.
 • Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Simi Adası Datça’nın deyim yerindeyse burnunun dibinde. Feribotla günübirlik turlara katılın. Yeşil ve gri pasaportu olanların Simi için vize sorunu bulunmuyor. Bordo pasaportluların ise önceden Schengen vizesi almaları gerek.

11) Belek, Antalya

Belek, Antalya

Listemizin 11. sırasında Antalya’nın 30 km uzaklığındaki Belek var.

Eee Belek demek golf demek. Gerçek anlamda dünya standartlarındaki golf tesislerine sahip Belek sadece bununla kalmıyor. Ziyaretçilerine güzel zamanlar geçirecekleri restoranlar, çılgınlar gibi yapabilecekleri alışveriş imkanları, upuzun bir kumsal ve modern oteller sunuyor.

Eğer tatil yaparken bir yandan da tarihi yerler keşfetmek istiyorsanız, buna bir de doğayla iç içe olalım ve sporumuz da eksik olmasın diyorsanız adresiniz çok net.

Kadriye ve Belek isimli iki köyden oluşan Belek’te iki köy birbirine 8 kmlik bir yol ile bağlanmış durumda, keşfedilmeyi bekliyor.

Belek’te Ne Yapılır?

 • Yunan mimari harikası Aspendos Tiyatrosu’nu ve en önemli bölümü olan sahne binasını inceleyin. Binanın üzerindeki Selçuklu döneminden kalan kırmızı zikzak motifleri keşfedin.
 • Aspendos’un diğer kalıntılarının bulunduğu Acropolis’in yukarı kısmına gidin.
 • Muhteşem bir mühendislik ile ortaya çıkmış 1 km uzunluğundaki su kemerlerini görün.
 • UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan ve sütunlu caddesinden anıtsal çeşmelerine kadar iyi bir şekilde korunmuş “su kenti” Perge Antik Kenti’ni karış karış dolaşın.
 • Çam ağaçlarının arasına saklanmış ve yüzlerce kuş çeşidini barındıran Kurşunlu Şelalesi’nde fotoğraf çekin.

12) Akyaka, Muğla

akyaka muğla

Akyaka’nın ünü bağlı olduğu Ula’nın çok ötesinde kuşkusuz. Muğla şehir merkezine sadece 18 km mesafede konumlanan Akyaka esasında çok eski bir balıkçı kasabası.

Hani bazı yerler vardır ya, sizin için adeta sığındığınız gizli bir liman gibidir, dolayısıyla oranın keşfedilmesini, popülerleşmesini pek istemezsiniz. Akyaka her ne kadar son zamanlarda ilgi görmeye başlasa da tam olarak insana bu hissi veriyor.  2011 senesinde “Türkiye’nin Sakin Şehirleri” listesine girmesi bunun en net göstergesi.

Kısacası ruhunuzu dinlendireceğiniz bir tatil arıyorsanız Muğla Akyaka’ya gitmelisiniz.

Akyaka’da Ne Yapılır?

 • Köyceğiz yolu üzerindeki Yuvarlak Çay’ı keşfedin.
 • Yiyebileceğiniz en lezzetli balıkları en uygun fiyata Akyaka Kooperatifi’nden temin edebilirsiniz. .
 • Sokaklar arasında yavaş bir tura çıkın ve mimarlık ödülü almış olan Akyaka Evleri’ni inceleyin.
 • Otel ya da pansiyonda kalmak istemiyorsanız Akyaka Orman Kampı’nı değerlendirin.
 • Soğuk ve sert denizlerden hoşlanıyorsanız Akyaka’daki uğrak yeriniz Çınar Plajı olacaktır.

Akyaka’da denize girilecek yerler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Akyaka’nın En İyi Plajları ve Koyları yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

13) Gökçeada, Çanakkale

gokçeada

Çanakkale’den, Bozcaada listemize girer de  Gökçeada hiç eksik kalır mı? Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin sadece şehir merkezindeki tarihi alanlara ilgi gösterdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gökçeada Çanakkale’ye şehir dışından gelenlerin en çok uğradığı yerlerden birisi.

Deniz otobüsü ya da feribotla Gökçeada’ya ulaşmanız mümkün.

Her keseye uygun konaklama olanaklarının dikkat çektiği Gökçeada’da terk edilmiş Rum evlerinin yarattığı bir sessizlik, hissedilmiyor değil. Yine de burada her yolun denize çıkması, sizi fazlasıyla keyiflendirecektir.

Gökçeada’da Ne Yapılır?

 • Bu kadar güzel Ayçiçek tarlalarını başka yerde bulmak kolay değil; girin aralarına ve kaybolun…
 • İlginç kültürel kodlar barındıran Yörük çadırına uğrayın ve burada tandır yiyin.
 • Aydıncık Koyu’na gidin ve sörf deneyimini yaşayın.
 • Tepeköy’de 630 yaşındaki ağacın gölgesinde oturun; size adayla ilgili anlatacakları olacaktır.
 • Burada denize girmek için birkaç alternatif var, ancak en ideal seçenek Laz Koyu.

14) Alanya, Antalya

alanya antalya

Listemize Antalya’dan 4 tatil beldesinin girmesi normal değil mi? Sonuçta turizmin başkenti olan bir şehirden söz ediyoruz. Alanya ise bu başkentin en gözde ilçesi.

Turizmin en yoğun şekilde kendini hissettirdiği Alanya’da o kadar fazla yabancı turistle karşılaşırsınız ki bir an için kendinizi yabancı bir ülkede sanırsınız. Bütün dünyanın tanıdığı, ziyaret etmek adına milyonlarca insanın bütün bir sene beklediği Alanya, hemen yanı başımızda olduğu için şanslı sayılırız.

Antalya merkeze 130 km uzaklıkta bulunan Alanya, sayısız konaklama tesisi, yeme içme ve eğlence mekanı, plaj, koy ve sıra dışı aktiviteler vadeden eşsiz bir yer.

Alanya’da Ne Yapılır?

 • Roma Dönemi’nden Osmanlılara kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan Alanya Kalesi ve Kızılkule’yi keşfe çıkın.
 • 1948 senesinde keşfedilen karstik bir mağara, Damlataş Mağarası… Şifa niyetine de olsa gidin. Zira bu mağaranın bazı hastalıklara iyi geldiğine dair bir inanış var.
 • Ayaklarınızı Kleopatra Plajı’nın sıcacık kumlarına değdirmeden Alanya turunuzu sonlandırmayın.
 • Yaklaşık 295 eserin sergilendiği Alanya Atatürk Evi’ni ziyaret edin.
 • İlibada sarması, Laba, Göleviz ve Öksüz helvası gibi yöresel lezzetlerin tadına bakın.

15) Assos, Çanakkale

Assos

Şirin mi şirin, tatlı mı tatlı… Evet nereden bahsettiğimizi fark ettiniz, bol oksijenli havasıyla ve tarihi dokusuyla tatil için en çok tercih edilen yerlerden biri Assos. Ama tercih edilme nedenine bakarsak eğlence ve bol partili mekan arayanlardan çok sakinlik ve dinginlik isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Özellikle iş hayatından ve şehir stresinden kaçmak isteyen İstanbulluların hızlı feribot sayesinde 5 – 6 saatlik yolculuk ile hafta sonu kaçamağı yaptıkları yerlerden biri olan Assos Midilli Adası’nın tam karşısında bulunuyor.

Sadece İstanbullular mı? İzmir’inden tutun da her yerden turist alıyor Assos.

Romantik havasından dolayı da balayı tatili için biçilmiş kaftan.

Assos’a gidiyorsanız size görmeniz gerektiğini düşündüğümüz 3 köy önerimiz var. Zeytinyağı ve el dokumalarıyla ünlü Ayvacık’ı, yöresel tatlarıyla ve dünya üzerindeki en yüksek oksijen oranına sahip köylerden biri olmasıyla bilinen Adatepe’yi, sokaklarında kurulan tezgahlarda satılan envai çeşit yöresel lezzeti ve taş evleriyle popüler Yeşilyurt’u gezin.

Peki Assos’ta neler yapılmalı? Görelim.

Assos’ta Ne Yapılır?

 • İlk olarak tabi ki görülmesi gereken yer Assos Antik Kenti. Volkanik tepe zirvesinde kurulu ve Midilli Adası manzaralı bu kent zamanında Lidya, Pers ve Roma gibi birçok egemenliğe ev sahipliği yapmış. Döneminde Aristoteles’in de Assos’ta yaşadığı ve bir felsefe okulu kurduğu biliniyor.
 • Antik Kent’te adım attığınız ilk yer Athena Tapınağı olsun. Deniz manzarasının güzelliğinden kaynaklı doğayı tarihle buluşturan bu yere bayılacaksınız.
 • Antik çağ dönemindeki en büyük liman olan ve antik havasından hiçbir şey kaybetmeyen Assos Eski Liman’ı görün.
 • Kare planlı ve tek kubbeli Hüdavendigar Camii’nde türüne nadir rastlanan kadırga resimlerini keşfedin.
 • Assos’a 2 km uzaklıktaki Kadırga Köyü’nün mavi bayrak ödüllü temiz denizine girme fırsatı bulun. Koyun suyunun soğuk olduğunu hatırlatalım.
 • Eğer denize girmek için daha farklı bir yer arıyorsanız bakir bir koy olan Sokakağzı Koyu’na gidin. Zeytin ağaçlarıyla kaplı bu koyda deniz – mavi ikilisinin kombinasyonuna hayran kalacaksınız.
 • Şirin Ege Köylerinden birisi olan Sokakağzı Köyü’nde mantı veya deniz ürünlerinden mutlaka tadın.
 • Antik Liman’ın üst kısmındaki Behramkale Köyü’nü gezin, sokaklarında kaybolun.

16) Marmaris, Muğla

Marmaris (3)

Yıllardır popülerliğini asla kaybetmeyen, Türkiye’nin en güzel tatil yerlerinden Marmaris sadece yerli değil yabancı turistlerin de gözdesi durumunda.

Ormanlarla çevrili berrak koyları ve temiz sahilleriyle dikkat çeken Marmaris ve çevresi eski çağlardan beri birçok medeniyeti ağırladığı ve medeniyetler birbirinden çok farklı için turistik yönü tarihi yönünden daha çok gelişmiştir. Buna rağmen plajları ve koyları kadar güzel tarihi yerlerden de bahsedeceğiz.

 • Temiz plajlardan İçmeler Plajı, Turunç Halk Plajı, Uzunyalı Plajı, Kleopatra Adası / Sedir Adası Plajı ve Orhaniye / Kızkumu Plajı’nı görün. Her biri farklı yerlerde olduğu ve farklı niteliklere sahip olduğu için gitmeden önce iyice bir araştırıp dilediğinize gitmenizi öneririz. Örneğin Turunç Halk Plajı sualtı mağaralarına sahip olmasından kaynaklı dalış turizmi için idealdir.

Marmaris’te Ne Yapılır?

 • Ünlü koylardan Bördübet Koyu, Kumlubük Koyu ve Boncuk Koyu’na gidin. Boncuk Koyu’nda tesisler de bulunmakta.
 • İşte Marmaris’in simgesi, işte Marmaris Kalesi. Müzeleştirilen bu kale (Marmaris Müzesi) dışında Arkeoloji Salonu, Etnografya Salonu ve sanat galerisi sizleri bekliyor.
 • Osmanlı’dan yadigar Hafsa Sultan Kervansarayı da mimarisiyle görmeniz gereken yerlerden.
 • Dalışseverler için Baca Mağarası içindeki karidesler ve kardinal balıkları ile fotoğraf çekmek isteyenlerin favorisi.
 • Eski uygarlıklara ait heykeller, süs eşyaları, kilimler, ahşap eşyalar ve çok daha fazlasının olduğu Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi’ne gidin.
 • Merkez çarşı içinde bulunan Eski Çarşı, bir diğer ismiyle Tarihi Bedesten, deri, ipek, halı ve kumaş için alışverişlerin yapıldığı aynı zamanda bal ve reçel gibi yöresel lezzetlerin de bulunduğu bir çarşı. Oraya gidip sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.
 • Asarlık Tepesi üzerinde bulunan Amos Antik Kenti’ne yürüyüş yapın ve Amos’un size sunduğu manzaraların tadını çıkarın.

17) Dalyan, Muğla

dalyan muğla

Nüfus artışına rağmen sakin havasını hep korumayı bilen Dalyan, listemizde 19. sırada.

Muğla’nın en çok tercih edilen noktalarından biri olan Dalyan kış aylarında olduğu kadar yaz aylarında da ziyaretçilerine hizmet olarak dinginlik ve huzur sunuyor.

Plajı dünyaca ünlü ancak sadece bu kadar değil. Bakalım Dalyan’da neler yapılmalı?

Dalyan’da Ne Yapılır?

 • Bir tarafı tatlı su, bir tarafı tuzlu su olan 5 km uzunluğundaki İztuzu Plajı’na gidin ve deniz kaplumbağalarıyla kardeşçe yüzün.
 • Yemyeşil ağaçlar ve sazlıklarla kaplı Sülüngür Gölü’nde gün batımında fotoğraf çekin. Yöresel lezzetlerin sunulduğu restoranlarda manzaranın keyfini leziz yemeklerin keyfiyle beraber çıkarın.
 • Kaya mezarlarıyla önem taşıyan Kaunos Antik Kenti’ni ve barındırdığı kaleyi, şehir surlarını, tiyatroyu, kiliseyi, çeşmeyi, tapınakları, limanı ve mezarlıkları keşfedin.

18) Side, Antalya

side antalya

Side’nin bu kadar turist çekmesinin nedeni şüphesiz sunduğu doğal güzellikler kadar doğa sporlarına da açık olması.

İkisini bir arada verdiği için yabancı turistlerin de uğrak noktası olan Side sahip olduğu 9 mavi bayraklı plajıyla kendini kanıtlamış durumda.

Side’de Ne Yapılır?

 • Roma mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Side Antik Kenti’nde tarihi kapı, antik tiyarto, agora, agora hamamı ve Apollon Tapınağı’nı keşfedin.
 • Bizans Dönemi, Helenistik ve Roma Dönemleri’ne ait kabartmaların ve eserlerin yanında Roma heykelleri ve daha fazlasının bulunduğu Side Müzesi’ne gidin.
 • Manavgat yakınlarındaki Seleukia Antik Kenti’ndeki tarihi kalıntıları inceleyin.
 • Side Halk Plajı kadar güzel Titreyengöl, Çolaklı, Sorgun ve Kumköy plajlarında denize gidin.
 • Rafting yapmak isteyenler için Side’ye 60 km uzaklıkta Köprülü Kanyon’u öneriyoruz.
 • Bota binip iç kısmını gezeceğiniz Altınbeşik Mağarası’na gidin ve bu keyfi bir bardak çay ile taçlandırın.
 • Side Merkez’e 15 dk mesafede bulunan Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri Manavgat Şelalesi’nin tadını çıkarın.

19) Gümbet, Muğla

gümbet (2)

En çok gidilen yerlerden bir diğeri olan Bodrum’a 3 km uzaklıkta bulunan ve son yıllarda yabancı turist akınına uğrayan Gümbet’in özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilme sebebi uzun bir kumsala sahip olması.

Yabancı turistlerden su sporlarını sevenlerin fazlasıyla tercih ettiği Gümbet gittikçe daha da popüler olmaya başladı.

Gümbet’te Ne Yapılır?

 • Gümbet Koyu’nu çevreleyen 1 km uzunluğundaki kumlu Gümbet Plajı’nda yüzün.
 • Windsurfing, parasailing ve su kayağına ilgi duyanlar için Gümbet Koyu ve Plajı’nın su sporlarına çok uygun olduğunu hatırlatalım.
 • Sadece yukarıda bahsettiklerimiz de değil, Gümbet Koyu ve çevresi ideal bir dalış noktası görevi görüyor. Düzenlenen dalış turlarına da katılabilirsiniz.
 • Mindos Kapısı’nın tarihi dokusunu inceleyin, çevresinde bulunan Helenistik ve Roma dönemlerinden kalma tonozları görün.
 • Günlük kurulan yöre pazarlarını gezip Bodrum sandaletleri, el sanatları ürünleri ve tekstil ürünlerinden sevdiklerinize hediye alın.
 • Barlar Sokağı’nda gece hayatının hareketine ve enerjisine katılın.

20) Kemer, Antalya

kemer antalya (2)

Listemizi yine Antalya’dan bir tatil beldesiyle sonlandırıyoruz; e ne de olsa assolistler en son gelir: Kemer.

Kimilerinin “Minik Rusya” olarak tabir ettiği Kemer, bu benzetmeden de anlaşılacağı üzere Rus turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bir yer.

Ülke turizmi açısından başrol oyuncularından biri olan Kemer’de senenin hemen hemen her günü güneşli geçiyor.

Gezilecek bütün yerlerin birbirine çok yakın olması nedeniyle Kemer’in büyük bir kısmını yürüyerek keşfetmeniz mümkün.

Yaz tatilinin hakkını tam olarak vermek içinse Toros eteklerindeki bu saklı cennetin kapılarını aralamanız yeterli.

Kemer’de Ne Yapılır?

 • Uzun mesafeli yürüyüş alanları konusunda tüm dünyada ilk 10’un içinde yer alan 540 km’lik Likya Yolu’nu yürüyerek ya da bisikletle keşfe çıkın.
 • Toplamda 34 bin hektarlık bir alanı kaplayan Olimpos Beydağları Milli Parkı’na uğrayın. Müthiş kızılçam ormanlarının yanı sıra, doğal yaşam alanların da bulunduğu bölgede bol bol oksijen depolayın.
 • Kemer’in batısında bir koya konuşlanan Ayışığı Plajı, denize girmek, güneşin tadını çıkarmak için doğru adres.
 • Günübirlik turlar ile devasa şelaleleriyle dikkat çeken Göynük Kanyonu’na gidin. Kamp yapmak isterseniz de tercihinizi Göynük Kanyonu’ndan yana kullanabilirsiniz.
 • Teleferikle 2.300 metre uzunluğundaki Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıkıp nefes kesen manzarayı seyredin
Önceki İçerikAssos Gezi Rehberi ve Assos Gezilecek Yerler
Sonraki İçerikDünyanın En Güzel 25 Sarayı
Ezgi Opan
Blogger, içerik yazarı, editör, besteci, söz yazarı, gitarist, turizmci, seyahat tutkunu, müzik ve kedilere hasta☺️

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi yazınız